"
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase


Ciekawe zwyczaje i tradycje sylwestrowe oraz noworoczne na świecie

Profil autora: Retromoderna

nowy rok

Noc z 31 grudnia na 1 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego, zwana jest Sylwestrem, nazwa pochodzi od łacińskiego imienia Silvestris (człowiek dziki, żyjący w lesie). Imieniny Sylwestra są wspomnieniem papieża Sylwestra I. Pełnił rolę głowy Kościoła przez niemal 21 lat, a zmarł właśnie 31 grudnia 335 roku. Nowy Rok witają ludzie na całym świecie, niezależnie od kultury, statusu, czy religii. Jednak w wielu zakątkach naszego globu występują odmienne zwyczaje, tradycje czy obrzędy.

 Nowy Rok w Japonii nazywany jest O-Shōgatsu, oznacza to pierwszy miesiąc roku. Przed jego nadejściem powinno się zakończyć wszelkie spory, niedokończone sprawy, spłacić długi oraz… posprzątać mieszkanie. Aby zapomnieć o kłopotach, jakie spotkały Japończyków w starym roku organizują oni bonen-kai. Jest to uroczysta kolacja w rodzinnym gronie, podczas której podawane są tradycyjne potrawy. Wśród nich najważniejsza jest toshikoshi-soba. To makaron gryczany, który ma zapewnić długie życie. O północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, ich dźwięk ma uwolnić ludzi od złych mocy. Żegnają one stary rok i wprowadzają w nowy. Niezwykle istotna jest również pierwsza wizyta w świątyni shintoistycznej. Powitanie nowego roku trwa w Japonii trzy dni. Długowieczność oraz szczęście zapewniają kadomatsu, czyli ornamenty z sosny, śliwy lub bambusa, którymi ozdabia się drzwi oraz bramy. Na Sylwestera czekają też dzieci, gdyż zostają one obdarowane otoshidama, czyli pieniędzmi w małych, ślicznie zdobionych kopertach.

japonia toshikoshi-soba

Toshikoshi-soba

japonia

Kadomatsu

japonia1

 Otoshidama

Hiszpanie spędzają Sylwestra z rodziną oraz przyjaciółmi. Zgodnie z tradycją wychodzą o północy na główny plac miasta, aby zjeść 12 winogron w rytm uderzeń zegara. Z każdym uderzeniem trzeba zjeść jedno winogrono, najlepiej stojąc na lewej nodze, by prawą wejść w nowy rok. Zwyczaj ten pochodzi z 1909 roku, wówczas to po bogatych zbiorach, plantatorzy wpadli na pomysł zapewniający im sprzedaż dużej ilości owoców. Zjedzenie winogron podczas witania Nowego Roku, gwarantuje szczęście w następnym. Ale spożycie ich zgodnie z uderzeniami zegara nie jest wcale takie łatwe, dlatego też w sklepach powodzeniem cieszą się owoce z puszki już bez skórki i bez pestek. Sprawniej i szybciej się je połyka. Dodatkowo winogrona trzeba popić szampanem. Aby zapewnić sobie pomyślność w sferze finansowej Hiszpanie wrzucają złoty pierścionek lub kolczyk do kieliszka z szampanem. Dodatkowo dobrobyt przynosi też trzymany w dłoni, w trakcie uderzeń zegara, banknot koloru zielonego. Można również włożyć ząbek czosnku do portfela.

hiszpania

hiszpania1

Włosi natomiast żegnają stary rok, mając na sobie czerwoną bieliznę. Ma ona przynieść szczęście, a samotnym kobietom pomóc w znalezieniu męża. Nie bez znaczenia jest też dla Włochów, kogo spotkają jako pierwszego w Nowym Roku. Kobiecie przynosi szczęście spotkanie mężczyzny, a mężczyźnie spotkanie kobiety. Włosi świętują głośno, radośnie, z rozmachem i spontanicznie. Według tradycji, tuż przed północą każdy mieszkaniec Włoch powinien zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy. Soczewica symbolizuje pomyślność i dobrobyt. Podobne znaczenie mają także skorupiaki oraz owoce morza, a także wieprzowina. Ich również nie powinno zabraknąć na sylwestrowym stole. O północy piją musujące wino.

włochy

W Brazylii wiele osób w sylwestrową noc zakłada białe stroje, które mają przynieść szczęście i pokój w Nowym Roku. Według jednego z brazylijskich zwyczajów, zanim nastąpi powitanie Nowego Roku, należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji. Na wszystkich plażach w Brazylii, dzień przed sylwestrem mieszkańcy wypuszczają na morze łodzie z podarkami dla Yemanji i wrzucają w fale bukiety białych kwiatów. Około dwóch milionów osób spędza rokrocznie sylwestrową noc na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Ludzie piją i bawią się w rytm gorącej muzyki. O północy, z zakotwiczonych nieopodal łodzi odpalane są sztuczne ognie.

brazylia

 W Ekwadorze jest zwyczaj szycia kukieł zwanych Años Viejos (stare lata). Co ciekawe, mają one odzwierciedlać prawdziwe postacie – np. znanych polityków lub wydarzenia z kończącego się roku. O północy Ekwadorczycy podpalają kukły, co ma być symbolem pożegnania starego roku i przywitania nowego.

Anos Viejos1

W Grecji świętowanie sylwestrowe zbiega się z dniem św. Bazylego. Jest to czas dawania sobie prezentów. Dzieci pozostawiają przy kominku buty z nadzieją, że św. Bazyl przyniesie im prezenty. Robione jest także ciasto znane vasilopita, w którego wnętrzu ukryta jest moneta. Kto ją znajdzie, będzie miał szczęście w przyszłym roku.

Vasilopita-tile5

 Ciasto vasilopita

Filipińczycy najchętniej spędzają sylwestra z rodziną oraz przyjaciółmi przy uroczystej kolacji. 12 okrągłych owoców, jakie powinny być w tym czasie na stole, symbolizuje wszystkie miesiące w roku. Ludzie wierzą, iż okrągłe przedmioty przynoszą szczęście zarówno to duchowe, jak i materialne, dlatego zakładają w sylwestrową noc stroje w koliste wzory. Dla Filipińczyków istotne jest też, by pierwszego dnia w roku ich portfel był pełny, wedle zasady - jaki pierwszy dzień, taki i cały rok. Wiele dzieci skacze też w ten dzień w górę jak tylko mogą najwyżej. Wierzą, że dzięki temu urosną bardziej w Nowym Roku. Na Filipinach świętuje się głośno. Hałas przegania złe duchy. Niektórzy przechadzają się wokół domu potrząsając rondelkiem wypełnionym monetami, co ma im zapewnić pomyślność finansową w nadchodzącym roku. Na Filipinach, podobnie jak w Hiszpanii również znany jest zwyczaj zjedzenia 12 winogron tuż przed północą.

filipiny

W Danii w tym czasie bardzo popularne jest ciasto o wyjątkowym kształcie, zwane „kransekake”. Istnieje również obyczaj, który każe tłuc niezliczone ilości talerzy – wskazuje to bowiem na dużą liczbę przyjaciół. Zdarza się też, że o północy Duńczycy zeskakują z krzeseł, by „skocznie” wejść w Nowy Rok!

kransekake 5 1

Ciasto kransekake

A co możemy powiedzieć o zwyczajach sylwestrowych w Polsce?

Najczęściej spędzamy ten dzień w gronie rodzinnym lub wśród przyjaciół na różnego rodzaju imprezach – kameralnych, bądź bardziej hucznych. Często przy składaniu życzeń, używa się zwrotu “Do siego Roku”, co oznacza dostatni i szczęśliwy rok. W niektórych regionach do dziś zachował się przesąd, że pierwszą osobą wchodzącą do domu w Nowy Rok powinien być mężczyzna, jeśli próg przekroczy kobieta, zwiastuje to kłótnie i kłopoty. Wiele osób też wierzy w powiedzenie – jaki Nowy Rok, taki cały rok. Dlatego warto przeżyć ten dzień w wesołym nastroju i przy dobrze zastawionym stole.

źródło:

http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10876061,Sylwester_na_swiecie__Dziwne_przesady_noworoczne.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_I

http://urodaizdrowie.pl/zwyczaje-sylwestrowe-na-swiecie

SmartNews.Com