Ciekawostki Hyde park

Czy wełna to dobry wybór?

Napisane przez Cafejka
Wełna jest jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych wykorzystywanym w przemyśle odzieżowym. Najczęściej kojarzy się z kolekcjami zimowymi, ale jest też wykorzystywana do produkcji koców czy nawet garniturów.

Jaką wełnę kupować?

Wełna ma wiele odmian i w dużej mierze to którą wybierzemy, decyduje o jej wartości użytkowej. Mając świadomość, że materiał ten ma wiele zalet, musimy wiedzieć, że największym uznaniem cieszy się zwłaszcza wełna merynosowa. Najwięcej tego rodzaju tkanin produkuje się w Australii. Wełna merynosowa charakteryzuje się wysoką miękkością i puszystością. Produkty z tego rodzaju wełny pozbawione są odczucia, gdzie mamy wrażenie, materiał gryzie nas w skórę.

Bardzo ceniony jest też kaszmir. Surowcem do produkcji kaszmiru są kozy kaszmirskie, które zamieszkują tereny Chin i Mongolii. Z tych krajów jednak eksportuje się surową wełnę, a same gotowe produkty są wykonywane najczęściej już w europie. Sam kaszmir jest bardzo drogi i często jest stosowany jako dodatek. Decydując się na zakup wełnianego koca czy elementów ubioru powinniśmy zatem przede wszystkim zerknąć na metkę kupowanego produktu. Ze względu na to, że wełna jest dość drogim surowcem, wiele firm stosuje inne tkaniny, a wełna jest tylko dodatkiem i wynosi zaledwie kilka lub kilkanaście procent.

Zalety z wełny

Wielką zaletą wełnianych wyrobów jest to, że są bardzo trwałe. Dodatkowo wełna bardzo dobrze izoluje ciepło przed niskimi temperaturami i odprowadza wilgoć. Tę zaletę docenią choćby nabywcy koców wykonanych z tego materiału. W zimie koc będzie ogrzewał nasze ciało, a w miesiącach letnich stanie się przewiewnym i miękkim okryciem. Wełna w przeciwieństwie do bawełny ogrzewa nawet w momencie, kiedy jest wilgotna. Jeśli produkt wełniany będzie lekko wilgotny, to tego nie odczujemy. W przypadku produktów z bawełny od razu czuć chłód i wilgoć. Co bardzo ważne dla wielu osób wełna jest odporna na zapachy. Inaczej niż inne tkaniny nie absorbuje wszystkich zapachów w powietrzu. Jest to olbrzymią zaletą dla użytkowników ubrań z wełny. Oznacza to koniec z noszeniem na sobie zapachu każdej restauracji czy pubu, do którego weszliśmy w ciągu ostatniej godziny. Dodatkowo produkty z wełny nie są tak gniotliwe, jak w przypadku innych tkanin. Na przykład swetry z wełny czy marynarki praktycznie nie wymagają prasowania. Jest także bardzo odporna, jeśli chodzi o powstawanie plam. Niektóre rodzaje wełny mają też tę właściwość, że pochłaniają promieniowanie UV, chroniąc tym samym przed słońcem. Sama wełna ma też zalety, jeśli chodzi o ekologię. Jest to surowiec jest biodegradowalny i naturalny.

Wedle wielu ekspertów wełna jest także przyjazna, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Spanie pod kocem zrobionym z wełny może pozytywnie wpłynąć na krążenie krwi w naszym organizmie. Wełna masuje bowiem nasze ciało, co pobudza krew do energiczniejszego i szybszego krążenia. W efekcie pozytywny wpływ odczuwa nasze serce oraz układ nerwowy czy mózg. Narządy te lepiej dotlenione, pracują z większą wydajnością.

O autorze

Cafejka