Polska

Wszystkie tajemnice etykiet rozszyfrowane

Napisane przez Cafejka

Czy wiesz, jak należy we właściwy sposób przechowywać produkty spożywcze tak, aby nie straciły na jakości? Czy umiesz czytać etykiety i wiesz, jakie informacje ma obowiązek zamieścić producent? Czy wiesz, jak odczytywać datę przydatności do spożycia? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące daty ważności produktów spożywczych, warto poznać kilka faktów o tym, jak prawidłowo czytać etykiety.

Najważniejsze – z punktu widzenia jakości i bezpieczeństwa spożycia produktu – informacjami zawartymi na etykiecie są te o dacie ważności i właściwym przechowywaniu produktu. Niekiedy data ważności jest datą wiążącą, której absolutnie należy przestrzegać. Innym razem jest to jedynie termin orientacyjny, a decyzję o ewentualnym spożyciu produktu spożywczego po jego upływie podejmuje konsument, w oparciu o ocenę smakową, wizualną i zapachową produktu. Jednak najważniejsze jest przestrzeganie warunków przechowywania oraz zachowanie integralności opakowania – w przeciwnym przypadku produkt może zepsuć się znacznie wcześniej, niż wynika to z daty ważności.

Jakie określenia daty ważności spotkać można na opakowaniach produktów spożywczych? Niekiedy jest to sama data ważności bez żadnych dodatkowych określeń. Innym razem w ogóle brak daty ważności. Zgodnie z przepisami unijnymi producent nie musi podawać daty ważności na wielu produktach – już dziś praktykowane jest to w przypadku świeżych warzyw i owoców, dżemów czy miodu, wkrótce dołączyć mogą konserwy rybne, sery żółte czy suche wędliny.

Niekiedy na opakowaniu produktu spożywczego widnieje data ważności z adnotacją: „należy spożyć do…”. Oznacza to, że po upłynięciu terminu podanego na opakowaniu produkt nie powinien być spożywany, gdyż może być szkodliwy dla zdrowia. Takie oznaczenia najczęściej spotykane są na szybko psujących się produktach – wędlinach, mięsie, świeżych wyrobach garmażeryjnych czy nabiale.

Innym oznaczeniem spotykanym na etykietach jest data ważności z określeniem: „najlepiej spożyć przed…”. Jest to tzw. data minimalnej trwałości, która orientacyjnie określa, jak długo dany produkt spożywczy właściwie przechowywany zachowuje pełnię swoich właściwości. Takie rozwiązanie dotyczy produktów o większej trwałości, które nie mają tendencji do szybkiego psucia się. Mowa chociażby o konserwach rybnych, kaszach, ryżu i makaronach czy napojach bądź wyrobach cukierniczych. W przypadku takich produktów konsument sam ocenia, czy produkt nadaje się do spożycia po przekroczeniu sugerowanej daty przydatności do spożycia.

O autorze

Cafejka