Kulinaria

Jak wykorzystać kurki w kuchni?

Napisane przez Cafejka

Wrzesień i październik to ostatnie chwile, by w pełni nacieszyć się kurkami. Te złociste grzyby od lat uchodzą za szlachetny składnik dań, dlatego ich wysyp warto jak najlepiej wykorzystać. Jak prawidłowo oczyścić kurki i czy można je marynować? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Dania z kurkami

Kurki to grzyby, które nie wymagają wcześniejszego ugotowania, dlatego można je wykorzystywać w kuchni na bieżąco. Fantastycznie nadają się do zup. Kremowa zupa na bulionie idealnie sprawdzi się w czasie imprez rodzinnych oraz niedzielnych obiadów. Z powodzeniem można również ją mrozić – wystarczy wyposażyć się w szklane pojemniki na żywność  (można je kupić w https://zasmakujradosci.pl), które ułatwiają ich przechowywanie, a jednocześnie będą odporne na działanie temperatury. Kurki można również łączyć z makaronami, ziemniakami (np. w formie zapiekanek) oraz śmietaną (przeważnie wykorzystywane są do sosów na jej bazie). Wiele osób dodaje je również do jajecznicy, ale należy pamiętać, że grzyby są dość ciężkostrawne, więc nie każdemu takie śniadanie będzie służyć.

Mrożenie kurek

Ten rodzaj grzyba nie nadaje się do suszenia – jest zbyt delikatny – dlatego należy porzucić nadzieję na użycie ich w takiej wersji zimą. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wykorzystać później – kurki można mrozić. Pod żadnym pozorem nie można wkładać do zamrażalnika „surowych” kurek, ponieważ po rozmrożeniu będą gorzkie. Jak je odpowiednio przygotować? Najlepiej zalać je gorącą wodą i dodać odrobinę soli. To nie tylko świetny sposób na ich zblanszowanie, ale także na oczyszczenie – nikt nie chce przecież czuć drobinek piasku podczas jedzenia. Uwaga! Grzybów nie powinno się moczyć zbyt długo – nabiorą przez to gumowej konsystencji! Już po kilku minutach należy przełożyć je na durszlak i opłukać. Gdy przestygną, można wrzucić je do pojemnika i schować do zamrażalnika.

Przetwory z kurek

Choć kurek się nie suszy, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać je do przetworów, np. do marynowania. Ten sposób przechowywania pozwoli jak najdłużej zachować ich właściwości oraz niepowtarzalny smak. Można zamarynować same kurki, ale doskonale smakować będą również z dodatkiem pokrojonej w piórka cebuli. Aby dobrze je zakonserwować, do zalewy trzeba dodać co najmniej szklankę octu oraz liścia laurowego i gorczycę. Coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie domowych sosów z kurek, które zimą wystarczy podgrzać i dodać do kaszy czy ziemniaków. Najpopularniejsze są sosy na bazie kurek, papryki, cebuli, czosnku i koncentratu pomidorowego.

O autorze

Cafejka