Lifestyle Zdrowie

Geny a choroby psychiczne

Napisane przez Redaktor

Czy choroby psychiczne są dziedziczne? Takie pytanie zadają sobie osoby, które mają w rodzinie krewnych cierpiących z powodu jakiegoś zaburzenia psychicznego. Zaobserwowano, że osoby, których rodzice czy inni krewni cierpią z powodu zaburzeń psychicznych, mają większą szansę na podobne zaburzenia. Czasami ciężko określić, w jakim stopniu geny mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne, a w jakim stopniu przyczyniły się do tego czynniki środowiskowe i społeczne. Osobowość człowieka kształtuje się przez okres dzieciństwa. Dziecko sposób zachowywania się kopiuje w głównej mierze od rodziców. Jeśli któryś z rodziców chorował i zachowywał się niestandardowo, to takie zachowania mogą zaburzyć prawidłowy rozwój młodego człowieka i sam może cierpieć w przyszłości na jakieś zaburzenia. Przypatrzmy się teraz chorobom psychicznym, które występują najczęściej w społeczeństwie i jak się one mają do genetyki.

Depresja

Na depresję Polacy chorują najczęściej. Niestety z roku na rok przybywa chorych, a z powodu depresji mogą cierpieć nawet dzieci. Naukowcy nie zauważyli, by w tym przypadku choroba była przekazywana genetycznie. Największe znaczenie mają czynniki środowiskowe i społeczne. Przyczyną depresji najczęściej jest samotność, problemy rodzinne czy zawodowe. Zaobserwowano jednak, że dzieci, których rodzice cierpieli z powodu depresji, mają większa szanse na zachorowanie na nią. Oznacza to tyle, że genetyka może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia depresji, ale również może to być spowodowane przejęciem przez dziecko nieprawidłowych wzorców zachowań.

Schizofrenia

To bardzo poważne zaburzenie psychiczne. Schizofrenia jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Choroba ma związek z zaburzeniem równowagi chemicznej w mózgu. Zaobserwowano, że ryzyko zachorowania wynosi 13%, jeśli choruje jedno z rodziców i aż 46%, jeśli oboje rodziców jest schizofrenikami. Prawdopodobnie nie ma jednego genu odpowiedzialnego za tą chorobę. Może to być cały zestaw genów. Należy również pamięć, że czynników powodujących zaburzenie psychiczne może być znacznie więcej.

ADHD

W tym przypadku genetyka ma ogromne znaczenie. Badania potwierdziły, że w rodzinie, gdzie któryś z członków był chory, ryzyko wystąpienia choroby wzrasta aż siedmiokrotnie. Nie wiadomo jednak nadal, który gen za to odpowiada. Przypuszcza się, że jest to cała grupa genów.

Autyzm

Z autyzmem jest podobnie jak z ADHD. Jest znacznie większa szansa zachorowania, jeśli ktoś już miał autyzm w rodzinie. Są także powiązania w rodzeństwie. 10% rodzin wielodzietnych z dzieckiem autystycznym, ma chore więcej niż jedno dziecko.

O autorze

Redaktor