Uroda

Analiza kolorystyczna krok po kroku

analiza kolorystyczna krok po kroku poradnik
Napisane przez Anna Kuligowicz

Analiza kolorystyczna jest wciąż niedocenianym narzędziem w procesie tworzenia wizerunku, zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym – podczas dobierania ubiorów oraz kosmetyków kolorowych. Może warto zainwestować w wizytę u specjalisty, który doradzi profesjonalnie, w których kolorach nam do twarzy, a których powinnyśmy unikać? Analizę kolorystyczną możemy też spróbować wykonać samodzielnie w domu.

Okazuje się, że dobrze dobrany strój to nie tylko odpowiedni krój odpowiedni do naszej sylwetki. Kolor naszego stroju, włosów czy makijażu także ma wyjątkowe znaczenie! Dzięki analizie kolorystycznej dowiesz się w czym wyglądasz najlepiej – jaką kolorystyką kierować się podczas robienia zakupów – czy pastelową czy  intensywną, jak dobierać dodatki oraz w jakim kolorze makijażu jest Ci do tworzy.

Odpowiednio dobrana kolorystyka pomoże odzyskać młodszy wygląd, rozświetlić twarz, zyskamy świeży i wypoczęty wygląd. Natomiast nieodpowiednio dobrane kolory mogą wywołać zgoła odmienny skutek – możemy uzyskać mdły i nijaki wygląd, dodatkowo możemy sobie dodać kilka lat.

Przygotowania do samodzielnej analizy kolorystycznej

Wybierz słoneczny, pogodny dzień na analizę kolorystyczną, bo kolor cery oraz włosów najlepiej widać w naturalnym oświetleniu. Pamiętajmy o dwóch ważnych sprawach – aby dokładnie usunąć makijaż oraz brać pod uwagę naturalny kolor włosów. Jeśli masz aktualnie pofarbowane, to spróbuj skorzystać ze zdjęcia, na którym nie masz włosów farbowanych. Dobrze jest też związać włosy w kitkę, żeby nie okalały one naszej twarzy, nie zabierały światła oraz nie odwracały uwagi. Załóżmy bluzkę z dekoltem, tak aby żaden kolor przy twarzy niczego nam nie sugerował.

Krok pierwszy:

W pierwszej kolejności ustalamy, jaki mamy kolor włosów: jasny czy ciemny. Wszelkie odcienie blond oraz rudości to włosy jasne, natomiast brązy i czernie to włosy ciemne. Następną czynnością jest ustalenie czy nasze włosy mają ciepły czy zimny odcień. Jak to zrobić? Jeśli zdecydowałaś, że Twoje włosy są ciemne, to jeśli są w ciepłej tonacji, powinnaś zauważyć złote lub rude refleksy – tych absolutnie nie znajdziesz przy zimnej donacji. Mogą mieć natomiast inne odcienie brązu lub czerni w refleksach. Jeśli jesteś blondynką, jasną bądź ciemną, to także w przypadku jasnych włosów, jeśli masz ciepłą tonację włosów, powinnaś zobaczyć złote lub rudawe refleksy, natomiast w przypadku chłodnej tonacji zobaczysz tylko różne odcienie blond czy jasnego brązu.

Krok drugi:

Na pewno każda z nas słyszała o czterech grupach kolorystycznych o nazwach pór roku: wiosna lato, jesień oraz zima. Na pewno nie raz zastanawiałyście się, którą porą roku jesteście. Zapewne robiłyście już takie analizy i często dochodziłyście do wniosku, że należycie do dwóch grup kolorystycznych. Całkowicie zrozumiała wydaje się frustracja w końcowej fazie analizy, gdyż każda z grup rządzi się innymi zasadami, co uniemożliwia uzyskanie spójnych wskazów w kwestii doboru kolorystki w ubiorze czy makijażu.

Krok trzeci: cztery pory roku.

Nie każda z nas wie, że fakt należenia do dwóch różnych grup kolorystycznych zdarza się niezwykle często i z tego względu każda z pór roku ma trzy podgrupy, gdzie każda z nich zachowuje właściwości jednej z pozostałych pór roku – może się okazać, że jesteś latem z tendencją do zimy!

Poniżej zostały omówione cztery typy urody: wiosna, lato, jesień oraz zima, a także ich trzy podtypy. Zawarte są również wskazówki co do makijażu oraz ubioru dla poszczególnych typów i podtypów. A więc lusterka w dłoń i do dzieła!

Analiza kolorystyczna – poznaj swój typ urody

Typ wiosny charakteryzuje się przede wszystkim jasnymi włosami lub brązowymi o ciepłym odcieniu. Wiosna mogła być w dzieciństwie blondynką, i chociaż z wiekiem włosy mogły znacznie ściemnieć to zawsze mają ciepłe, rude lub złote refleksy. Jeśli pozostałaś blondynką możesz mieć włosy nawet od jasnego platynowego blond, poprzez słomiany i miodowy odcień, jednak zawsze w ciepłym odcieniu. Wiosna ma jasną, świetlistą karnację o brzoskwiniowym. Bywa często lekko zaróżowiona, a wszelkiego rodzaju piegi oraz pieprzyki mają ciepłe, złote zabarwienie. Zwróć uwagę w jaki sposób się opalasz. Wiosna  opala się łatwo, na ciepły, nawet mocny brąz. Oczy najczęściej są zielone lub niebieskie, rzadziej w kolorze złotego brązu,  a źrenica często jest oddzielona od tęczówki złoto-brązową obwódką.

Podtypy wiosny:

  1. Kontrastowa wiosna (z cechami zimy)

Włosy: od średnio brązowych do ciemnobrązowych, złocisty blond, blond, a także odcień soli z pieprzem.

Oczy: błyszczące, o intensywnej barwie (turkus, orzechowy, piwny, zielony, niebieski, fiołkowy), czyste białka oczu wyraźnie kontrastują z tęczówką, charakterystyczny jest brak piegów, znamion i pieprzyków.

Skóra: bardzo jasna, porcelanowa, półprzezroczysta, czasem ma odcień kości słoniowej lub jasnego, klarownego beżu.

Wskazówki makijażowe: czysta wiosna dobrze prezentuje się w szmince w barwie w intensywnej czerwieni, ciepłego różu oraz truskawki. Dobre cienie do powiek dla kontrastowej wiosny to kolory: brąz i brzoskwinia, ale także odcień cyraneczki (niebieski z odcieniem zieleni), szarości oraz ciemnozielony, szampański, delikatny róż, arbuzowy, morelowy, miętowy oraz cytrynowy. Jeśli lubisz kredki to postaraj się unikać czarnej, najlepsze kolory konturówek do oka są dla ciebie: brąz, szary, zielony, niebieski. Tusz dobierz do koloru oczu – dotyczy to wszystkich podtypów wiosny – jeśli oczy masz niebieskie, wybierz tusz niebieski lub granatowy, jeśli masz brązowe, używaj tuszu brązowego, itp. Najlepszym odcieniem różu do policzków będzie łososiowy oraz delikatna czerwień. Ogólna wskazówka do makijażu – powinien być delikatny, subtelny i naturalny.

Wskazówki ciuchowe: kontrastowej wiośnie najlepiej służą kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Wybór kolorów jest prosty – powinny być czyste i intensywne, np.: soczysta czerwień, mięta, limonkowy zielony czy ciepły odcień turkusu. Należy unikać ciemnych, ponurych kolorów, np. szaroburych granatów i brązów, ale także bardzo jasnych i bladych, np. beżów.

  1. Ciepła wiosna (z cechami jesieni)

Włosy: ciepłe odcienie blondu z rudawymi lub złotymi refleksami, brąz ze złotymi bądź rudymi refleksami oraz kolor od jasnego do średniego rudego.

Oczy: ani błękitny ani szary, ciepła wiosna ma oczy o barwie niebieskiej, zielonej, cyraneczki, turkusu, czystego orzecha.

Skóra:  odcień kości słoniowej  bądź porcelany, często występują piegi.

Wskazówki makijażowe: szminka powinna być w odcieniu koralowo-brzoskwiniowym, ciepłego różu oraz w odcieniach korzennych (naturalne brązy). Odpowiednie cienie do powiek: morska zieleń, cyraneczka, szary, kakaowy brąz, głęboka zieleń, śliwka, kolor mchu, szałwi, groszkowo zielony, morelowy oraz cytrynowy. Ciepła wiosna podkreśli swoją cerę różem w odcieniu łososiowym, brzoskwiniowym oraz jasno cynamonowy.

Wskazówki ciuchowe: Ciepła wiosna lubi kolory jasne, ale nasycone, np. złoty brąz, odcienie karmelu, jasny pomarańczowy, morski czy intensywniejsze odcienie żółto-zielonego. Należy unikać czerni, różu oraz chłodnych odcieni fioletu.

  1. Jasna wiosna (z cechami lata)

Włosy: kolor może wahać się od blond, przez jasny, ciepły brąz, aż do szarego ze złotym połyskiem.

Oczy: na pewno nie brązowe ani ciemno orzechowe. Jasna wiosna ma tęczówki w kolorze niebieskim, jasnym wodno-zielonym i niebiesko-zielonym

Skóra: kolor od jasnej kości słoniowej do jasnego beżu, z brzoskwiniowym odcieniem, bardzo słaby kontrast między odcieniem twarzy a kolorem włosów.

Wskazówki makijażowe: szminki należy wybierać z gamy ciepłych czerwieni: czysta czerwień, łososiowy, brzoskwiniowy, koralowy. Cienie do powiek dobrze będą wyglądać na jasnej wiośnie w odcieniach: morelowym, cytrynowym, szampańskim, kakaowym, miodowym brązie, zielonym mchu, cyraneczki, głębokiej zieleni, ale też fioletowym. Kolor różu powinien być w odcieniu łososiowym bądź brzoskwiniowym.

Wskazówki ciuchowe: Jasne kolory rozświetlą bladą cerę jasnej wiosny i z tego względu podczas zakupów sięgaj po ubrania w kolorze złotym, kakaowym koralowym, brzoskwiniowym, niebiesko-fioletowym, jasnozielonym oraz w pudrowym różu. Ciemne kolory sprawią, że jasna wiosna wyda się zmęczona i szara. Unikać przede wszystkim czerni, burgundowego i ciemnych brązów.

Typ lata ma włosy popielate lub brązowe z popielatym odcieniem. W dzieciństwie miałaś włosy koloru blond, z wiekiem ściemniały. Często jest tak, że jeśli w dzieciństwie miałaś odcień słomianego blond, to teraz przybrał on odcień popielaty. Jeśli jako dziecko miałaś popielate włosy, to teraz są brązowe, ale z popielatym połyskiem. Większość lat to blondynki, szatynki i brunetki. Skóra „lata” jest blada, gładka, porcelanowa, ale bywa też dobrze ukrwiona – czasami widać prześwitujące przez skórę naczynka krwionośne – wtedy ocień skóry jest chłodny i różowy. Lato może mieć też cerę jasno-oliwkową, ale również o chłodnym odcieniu. Pieprzyki i piegi u pań w typie lata mają zawsze szary lub szarobrązowy odcień. Jeśli nie masz bardzo jasnej skóry to bardzo łatwo opalasz się na chłodny, oliwkowy odcień. Oczy lata są błękitne, ale mogą też być zielone, szare, czasem ciemnobrązowe.

Podtypy lata:

1.       Jasne lato (z cechami wiosny)

Włosy: Blond, ciemny blond, popielaty brąz.

Oczy: Nie ciemnobrązowe. Jasne lato ma oczy jasne – orzechowe, zielone, łagodne niebieskie, niebiesko-szare, niebiesko-zielone oraz szare.

Skóra: w kolorze kości słoniowej lub delikatnego beżu o zimnym odcieniu.

Wskazówki makijażowe: Makijaż pań o typie urody jasne lato powinien być delikatny. Zimny odcień skóry można nieco ocieplić jasnym podkładem o różowym odcieniu, ale można także zostać przy naturalnym chłodnym odcieniu kości słoniowej czy beżu. Najlepszym odcieniem szminki będzie kolor szaroróżowy, łagodna śliwka oraz różany odcień różowego. Najodpowiedniejszymi cieniami do oczu będą te neutralne – szarości, brązy, np. kakaowy, ale też śliwkowy, cyraneczka i szaroniebieski. Na policzki będzie pasował klasyczny stonowany odcień różanego różu.

Wskazówki ciuchowe: Tak jak w przypadku makijażu, kolorystyka ubioru jasnego lata, również powinna być neutralna i w związku z tym dobrze się sprawdzą łagodne szarości, odcienie niebieskiego, brudnego różu. Należy unikać zbyt dużych kontrastów kolorystycznych, bo mogą one przyćmić urodę jasnego lata. Panie o tym typie urody dobrze prezentują się w jednobarwnych strojach ożywionych kolorowym dodatkiem, np. jasnoszara, prosta sukienka i do tego granatowa torba.

2.       Chłodne lato (z cechami zimy)

Włosy: brak złocistych i rudawych refleksów we włosach, mogą mieć odcień popielatego brązu, zimnego blondu, szarego, ze srebrzystym połyskiem.

Oczy: na tęczówce nie ma żadnych złocistych plamek, przybiera ona kolory: niebieski, oraz wszelkie odcienie szarości połączone z błękitem, zielenią oraz brązem, chłodne lato może też mieć zielono-niebieskie oczy.

Skóra: ma ciepły, różowawy odcień, może też być jasnobeżowa lub różowo-beżowa.

Wskazówki makijażowe: Cienie do powiek sprawdzą się w najlepiej w kolorach śliwki, szarości oraz głębokiej zieleni. Z jaśniejszych odcieni dobra będzie miętowa zieleń, kolor cytrynowy, lemonkowy oraz szampański. Jeśli chodzi o szminkę to dobrym wyborem będzie kolor malinowy, subtelny fioletowo-różowy oraz fuksja.

Wskazówki ciuchowe: chłodne lato dobrze wygląda w każdym odcieniu niebieskiego – od błękitu do granatu, w pastelowych różach, orchidei, ale też w szarym i cyklamenowym. Unikać należy jaskrawych kolorów, raczej stawiać na zgaszone odcienie. Zamiast czerni lepiej jest postawić na szarość. Ponadto unikać ciepłych kolorów, czyli tych z domieszką złotego: złotych brązów, żółci i pomarańczowego.

3.       Przydymione lato (z cechami jesieni)

Włosy: średnio-głęboki brąz, szary lub popielaty brąz, a także popielaty blond. Często są określane jako „mysi blond”.

Oczy: kolory oczu są przydymione, neutralne w barwie: łagodna cyraneczka, szarozielony, niebieskozielony, jasny orzech, ciepły brąz.

Skóra: nie ma zbyt dużego kontrastu między skórą twarzy a kolorem oczu – ma ona odcień jasnego beżu.

Wskazówki makijażowe: Odpowiedni kolor szminki dla przydymionego lata to jasny oraz przygaszony róż, a także róż śliwkowy. Na powiekach sprawdzą się: nefryt, śliwka, neutralny szary, kakaowy, a z jasnych barw nadadzą się jasne róże, mięta, cytrynowy, szampański, mleczny i morelowy. Na policzki wybierajmy różowe odcienie z domieszką brązu lub fioletu.

Wskazówki ciuchowe: to, co może sprawić trudność przy ustalaniu czy jesteś przydymionym latem czy nie to fakt, że nie jest on ani ciepły ani chłodny – ma neutralny odcień. Kolorystyka ubrań przydymionego lata powinna być miękka oraz przygaszona, dlatego unikaj jaskrawych, intensywnych i czystych barw. Dobrze się sprawdzi szarość – od bardzo jasnej do średniociemnej, złamana biel, malina głęboki róż oraz fiolet, ale także niebieski i jasny granatowy. Najmniej korzystniej będą na tobie wyglądać kolory pomarańczy, neonowe odcienie różu, cytryny i błękitu, a także czerń oraz koral.

Typ jesieni w dzieciństwie miał włosy koloru blond, z wiekiem ściemniały i mogły przybrać odcień od blondu do rudawego blondu, nawet do kasztanowego, marchewkowego lub brązowego – wszystkie te odcienie mają ciepły odcień. Skóra jesieni jest jasna i gładka, cera ma ocień jasnej brzoskwini oraz skłonność do piegów oraz pieprzyków, które mają rudawy lub złoto-brązowy odcień. Jesień nie lubi opalania – wystawienie skóry na promienie słoneczne kończy się jej zaczerwienieniem. Większość pań o typie urody jesieni ma oczy brązowe, zielone lub cętkowane. Rudowłosa jesień może mieć oczy koloru turkusowe lub niebieskie.

Podtypy jesieni:

1.       Ciepła jesień (cechy wiosny):

Włosy: kasztanowe, rudo-brązowe, złoty blond, złocisty brąz oraz rude.

Oczy: niebieskie (ale nie błękit, nie zawiera też domieszki szarości), zielone, niebiesko-zielone, ciepła zieleń i piwne.

Skóra: od ciepłego, złocistego brzoskwiniowego do jasnego oliwkowego.

Wskazówki makijażowe: należy wybierać kolory jesiennych liści, czyli szminka na przykład w kolorze cynamonowym lub ceglastej czerwieni dobrze będzie wyglądać na ustach ciepłej jesieni.

Wskazówki ciuchowe:

2.       Przydymiona jesień (cechy lata):

Włosy: włosy mają kolor tzw. „mysi”, nie kontrastują zbyt mocno z odcieniem cery. Włosy mają ciepłą tonację: od jasnego, złocistego blondu do ciepłego brązu.

Oczy: oczy przydymionej jesieni mają neutralny kolor: zielony lub piwny, często towarzyszy im domieszka szarości, która neutralizuje intensywność koloru tęczówki.

Skóra: jasna karnacja, którą trudno zaklasyfikować jako ciepłą czy zimną – także ma neutralny odcień

Wskazówki makijażowe: na ustach dobrze wyglądają przygaszone, nie intensywne kolory, takie jak mahoń, brzoskwinia, ceglana czerwień, przydymiona czerwień oraz jasny róż. Z cieni na powieki wybieraj kolory: morelowy, cytrynowy, szampański, a z ciemniejszych: oliwkowy, ciepły szary, brąz, purpurowy, zieleń mchu – wszystkie te kolory nie powinny być intensywne, czyste, lecz przygaszone. Na policzki sprawdzą się róże w odcieniu cynamonowym, łososiowym oraz brzoskwiniowym

Wskazówki ciuchowe: dobrze sprawdzą się przydymione kolory z gamy jesiennej: brzoskwinie, khaki, jasny szary, brzoskwiniowy, maślany odcień żółci. Unikać należy czerni, intensywnej czerwieni, ciemnoszarego i intensywnego, ciemnego granatu. Intensywne, żywe kolory będą tłumić urodę przydymionej jesieni, podczas gdy barwy przydymione doskonale z nim współgrają.

3.       Głęboka jesień (cechy zimy):

Włosy: głęboka jesień ma włosy w kolorze głębokiego brązu, orzechowe lub kasztanowe. Mają ciepły odcień oraz głęboką tonację.

Oczy: złoty brąz, głęboki brąz, brązowo-czarny, oliwkowozielony – to kolory oczu głębokiej jesieni.

Skóra: może mieć odcień jasny ciepły, ale też oliwkowy czy nawet złotobrązowy. Ma jednak zawsze ciepły odcień, pomimo że głęboka jesień często ma ciemną karnację.

Wskazówki makijażowe: Głęboka jesień, w przeciwieństwie do przydymionej jesieni, doskonale wygląda w intensywnych kolorach, dlatego może pozwolić sobie na szminkę w kolorze soczystej czerwieni czy cynamonu. Oczy podkreślą cienie w odcieniach: moreli, cytryny, melona, a z ciemniejszych dobrze sprawdzą się brąz, oliwkowy, szałwiowy, szary oraz fioletowy. Policzki należy podkreślić czerwonym lub cynamonowym różem.

Wskazówki ciuchowe: ogólną zasadą, której powinna się trzymać głęboka jesień jest taka, aby nosić ubrania w kolorach żywych i intensywnych z gamy jesiennej, czyli np. czekoladowy brąz, a nawet czarny, czerwień, ciemna zieleń i brązowo-czerwony. Wystrzegać się należy jedynie bladych i przytłumionych kolorów.

Typ zimy to ostatni z podstawowych typów urody. Zimę można poznać po ogólnym chłodnym odcieniu zarówno oczu, włosów jak i tonacji skóry. Może się zdarzyć, że zima w dzieciństwie miała włosy w kolorze blondu, ale z wiekiem przybrały one barwę ciemną (od ciemnobrązowych po kruczoczarne) z charakterystycznym granatowymi lub popielatymi refleksami. Cera zimy jest porcelanowo blada i chłodna, która może sprawiać wrażenie przezroczystej, szklanej. Zima nie ma skłonności do rumieńców, również kiepsko się opala – najwyżej na jasny oliwkowy brąz. Skóra zimy może także mieć odcień oliwkowy (np. panie o południowym typie urody), wtedy opalaniem szybko uzyska intensywny odcień oliwkowej opalenizny. Oczy zimy z reguły mają ciemną oprawę (rzęsy, brwi), a kolor tęczówki zwykle przybiera intensywny, czysty kolor błękitu, zieleni czy orzecha, ale też ciemnobrązowy i ciemnozielony.

Podtypy zimy:

  1. Chłodna zima (z cechami lata):

Włosy: mają chłodny odcień, więc nie zawierają złotych ani rudych refleksów, są przeważnie ciemne – popielatych po brązowe do czarnych. Rzadziej popielaty blond lub srebrzyste.

Oczy: oczy również mają chłodny odcień, wobec tego nie mają żadnych złotych plamek, a tęczówki mają głęboki kolor niebieskiego lub szarego, ale także szaro-brązowe lub ziemny odcień głębokiego brązu, wyraźnie kontrastują z bielą białek.

Skóra: kolor jasnej porcelany, często ma ziemisty odcień, nieraz oliwkowy, ale o chłodnym odcieniu.

Wskazówki makijażowe: Chłodna zima powinna unikać ciepłych kolorów, natomiast chłodne tonacje świetnie podkreślą jej naturalną urodę. Dobry kolor szminki to: malinowy, truskawkowy, śliwkowy róż oraz łagodna fuksja. Z jasnych cieni do powiek sprawdzą się doskonale: łagodny róż,  lodowo-szary, cytrynowy, szampański, a z ciemnych: niebieski, śliwkowy, szarości, bakłażanowy. Na policzkach najlepiej będzie się prezentował kolor głębokiego różu oraz bronzer.

Wskazówki ciuchowe: chłodna zima niekorzystnie prezentuje się w ciepłych kolorach oraz jasnych i mdłych (pastele odpadają). Wybieraj ubrania w intensywnych barwach, takich jak: krwista czerwień, fiolet, biel i czerń, unikać szczególnie należy złotych brązów, odcieni pomarańczy i żółci.

  1. Czysta zima (z cechami wiosny):

Włosy: ich kolor waha się od ciemnych brązów, aż do czerni.

Oczy: świecące, o intensywnej barwie. Najczęściej oliwkowe, zielone i niebieskie lub piwne. Białka są bardzo białe.

Skóra: czyste zimy mają jasną skórę, ale może być też oliwkowa. Może mieć ciepły odcień.

Wskazówki makijażowe: czysta zima może nosić różową szminkę w odcieniach od gorącego różu, aż po odcień malinowy, czyste czerwienie, czyste, ale jasne odcienie śliwki. Zalecane cienie do powiek czystej zimy: różowy, lodowy fiolet, cytrynowy, morelowy, miętowy i szampański. Najodpowiedniejsze cienie z ciemnej gamy kolorystycznej: sosnowa zieleń, śliwkowy, szary oraz brązowy. Na policzkach dobrze będą się prezentować kolory: czerwień oraz soczysty róż.

Wskazówki ciuchowe: czystej zimie dobrze jest w kontrastowo zestawionych ubraniach o intensywnych, czystych kolorach, takich jak: biel, czerń, lodowy błękit, cytrynowy, intensywny żółty, ostry róż, rubin, szmaragd oraz szafir. Zestawiaj np. biel z intensywną czerwienią, fioletem lub granatem. Unikać należy jasnych pastelowych barw.

  1. Głęboka zima (z cechami jesieni):

Włosy: ciemne brązy lub czarne.

Oczy: ciemne oczy w kolorze brąz lub oliwkowe

Skóra: Jasna, ale może być też oliwkowa, jednak zawsze o chłodnym odcieniu.

Wskazówki makijażowe: można ocieplić nieco karnację podkładem o cieplejszym odcieniu, ale nie jest to niezbędne, żeby uzyskać dobry wygląd. Głębokiej zimie dobrze będzie w czerwonych, burgundowych, śliwkowych lub mahoniowych ustach. Powieki będą najkorzystniej wyglądać pomalowane cieniami w kolorze mięty, oliwki, moreli, szampana oraz cytryny. Te jasne cienie będą się dobrze komponować z cieniami z ciemniejszej gamy kolorystycznej, takimi jak: ciemny brąz, szara purpura, sosnowa zieleń, bakłażan. Policzki dobrze jest podkreślić czerwonym różem lub bronzerem.

Wskazówki ciuchowe: Głęboka zima dobrze wygląda w soczystych, intensywnych barwach o zimnym odcieniu: czerń, śnieżna biel, ciemna szarość, ostry róż, głęboka czerwień oraz czekoladowy brąz. Unikać ciepłych złocistych brązów, jasnych odcieni, np. brzoskwiniowego oraz wszelkich pasteli.

O autorze

Anna Kuligowicz

Anna – na co dzień project manager, dyplomowana wizażystka, sezonowa żeglarka, nałogowa bibliofilka, entuzjastka kosmetyków naturalnych zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację włosów i skóry twarzy. Od dzieciństwa pielęgnuje swoją pasję pisarską i dlatego powołała do życia portal www.kulturantki.pl