Uroda

Pielęgnacja cery trądzikowej

pielęgnacja cery trądzikowej
Napisane przez Anna Kuligowicz

Przyczyną trądziku jest gromadzenie się nadmiernej ilości łoju w mieszkach włosowych – gdy jest go za dużo powstają wypryski. Czy aby na pewno wiemy, jak dbać o taką skórę?

Oczyszczanie cery trądzikowej

Pielęgnacja cery zaczyna się od odpowiedniego oczyszczania naskórka. Systematyczne usuwanie brudu, kurzu i łoju zapobiega tworzeniu się zaskórników. Pokutuje przekonanie, że cera trądzikowa jest tłusta, dlatego powinno się ją wysuszać stosując kosmetyki na bazie alkoholu. Paradoksalnie jednak jest tak, że cera trądzikowa, pomimo ropnych wyprysków, jest sucha i mimo że nie potrzebuje natłuszczania, to jednak wymaga dodatkowego nawilżenia. Alkohol podrażnia skórę i może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia się skóry, co z kolei powoduje pogrubienie się warstwy rogowej, zamknięciu się porów i tworzeniu kolejnych zmian łojotokowych. Lepszym wyborem będzie preparat zawierający kwas borowy, cytrynowy lub salicylowy – te znajdziemy najczęściej w tonikach – zadbają o znormalizowanie pH skóry. Nie należy też wierzyć w rady naszych babć, czyli na przykład w metodę nacierania twarzy sokiem z cytryny – prowadzi to tylko do podrażnienia skóry i zaostrzenia zmian trądzikowych.

Przy cerze trądzikowej można stosować peelingi nawet co kilka dni, aby dokładnie oczyścić skórę. Jako że ten rodzaj cery jest delikatny, nie należy do jej oczyszczania używać klasycznych peelingów zawierających ścierające drobinki – lepiej używać peelingów enzymatycznych, które są łagodne, bo nie wymagają mechanicznego tarcia o naskórek, ale bardzo skutecznie usuwają martwe komórki. Do codziennej pielęgnacji dobrze jest używać pianek i żeli, które delikatnie, lecz dokładnie oczyszczą powierzchnię skóry z brudu, a także nie będą dodatkowo natłuszczać naskórka.

Odpowiednie i regularne oczyszczanie cery trądzikowej pomoże ograniczyć wydzielanie się łoju i na pewno poprawi wygląd skóry.

Nawilżanie cery trądzikowej

Tak jak wspomniałam, skóra łojotokowa nie wymaga natłuszczania, lecz odpowiedniego nawilżenia. Należy wybierać kremy nawilżające na bazie wody, a nie tłuszczów – mogą mieć działanie matujące. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o naszą cerę: oczyszczać ją i nawilżać, to będzie mogła sobie poradzić z trądzikiem. Ważne, aby krem, którego używamy chronił nas przed promieniami UV, bo cera ze zmianami trądzikowymi jest dużo wrażliwsza na wszelkiego typu poparzenia. Na wakacje dobrze jest zaopatrzyć się w krem ochronny przeznaczony specjalnie do cery trądzikowej, który lepiej będzie chronił tę delikatną skórę podatną na podrażniania.

Wyciskać czy nie wyciskać?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wyciskanie powstających wyprysków. Nie należy tego robić, gdyż często prowadzi to do powstawania blizn, które pozostaną na twarzy na długie lata. Ponadto, wyciskając można podrażnić skórę, co prowadzi do kolejnych zmian łojotokowych w postaci nawet kilku nowych pryszczy.

Makijaż, a trądzik

Wiele pań z tym kłopotliwym problemem radzi sobie doraźne nakładając grubą warstwę podkładu oraz pudru na twarz. Problemu nie widać, problemu nie ma. Niestety, nie jest to takie proste! Gruba warstwa makijażu nie pozwala skórze oddychać, co w konsekwencji powoduje zatykanie się kolejnych porów i pogłębienie się zmian trądzikowych w postaci nowych wyprysków. Dobrze jest zrezygnować z makijażu choćby na kilka dni, żeby dać skórze odetchnąć oraz sięgać po kosmetyki na bazie wody, a nie tłuszczów. Po przyjściu ze szkoły, uczelni i pracy, dobrze jest zmyć makijaż, aby dać skórze odpocząć.

Leczenie cery trądzikowej

Przy naprawdę silnym trądziku dobrym pomysłem jest wizyta u dermatologa, który zaproponuje indywidualną kurację, przepisze sprawdzone leki, które na pewno nie zaszkodzą delikatnej cerze trądzikowej. Kuracja może być długa, jednak nie należy odpuszczać jej sobie, kiedy tylko znikną wypryski.

Odpowiednia pielęgnacja, jest tylko częścią walki z trądzikiem. Nawet już po odbyciu kuracji i po wyleczeniu cery z trądziku, nie należy odpuszczać sobie pielęgnacyjnego reżimu.

O autorze

Anna Kuligowicz

Anna – na co dzień project manager, dyplomowana wizażystka, sezonowa żeglarka, nałogowa bibliofilka, entuzjastka kosmetyków naturalnych zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację włosów i skóry twarzy. Od dzieciństwa pielęgnuje swoją pasję pisarską i dlatego powołała do życia portal www.kulturantki.pl