Zdrowie

Detoks na wiosnę

detoks2
Napisane przez Cafejka

Zima w tym roku w wielu regionach Polski jest bardzo łaskawa. Jednak niezależnie od tego, czy jest bardzo mroźna i długa, czy też krótka i łagodna, to dość trudny okres  dla naszego organizmu. Brakuje nam słońca oraz witamin, jakie w innych porach roku dostarczają świeże owoce i warzywa. To niestety odbija się na naszym wyglądzie i samopoczuciu. Sporo osób narzeka na zmęczenie, bóle głowy oraz szarą, matową i pozbawianą blasku cerę. Przyczyną tych dolegliwości może być też nagromadzenie się w naszym organizmie toksyn. Z braku świeżych produktów zjadamy bowiem potrawy wysoko przetworzone, trudne do strawienia. To co zbędne, odkłada się w naszym ciele, zatruwa go i może również sprzyjać pojawieniu się dodatkowych kilogramów. Detoks to nie tylko sposób na odzyskanie szczupłej i zdrowej sylwetki, ale też danie swojemu organizmowi bodźca do odnowy.

Dzięki detoksowi przygotowujemy organizm na wiosnę. Diet oczyszczających jest bardzo dużo. Wszystkie mają za zadanie przygotować nasz organizm do nowego sezonu i usunąć z niego to, co szkodliwe. Dobrze przeprowadzony detoks jest bezpieczny, pomaga w odzyskaniu świetnego samopoczucia. Odpowiednio dobrane oczyszczanie polega na spożywaniu bogatych w witaminy i substancje mineralne posiłków i napojów. W tym czasie należy odstawić jednak kawę, czarną herbatę, alkohol oraz papierosy. Te używki, oprócz ciężkostrawnych potraw są bowiem głównym źródłem toksyn zalegających później w naszym organizmie.

Oczyszczanie organizmu z toksyn to proces wymagający wysiłku. W jego trakcie nasze ciało trawi to co zbędne, lub wydala razem z potem i moczem. Możemy też na początku czuć się zmęczeni, lekko osłabieni. U niektórych osób może pojawić się ból głowy oraz brzydki zapach.

Przełom marca i kwietnia to najlepszy okres na oczyszczanie organizmu, choć warto takie kuracje przeprowadzać częściej, nie tylko na wiosnę.

Ile powinien trwać taki detoks?

Jest to indywidualna sprawa. Może to być tydzień lub jeśli brak nam motywacji oraz możliwości, jedynie w weekend. Wiele osób decyduje się na 2 tygodniowe oczyszczanie, które przynosi chyba największe korzyści. Maksymalnie taka dieta powinna trwać do czterech tygodni.

Podstawowa zasada. Detoks to nie głodówka. Wystarczy unikać pewnych produktów, wzbogacić dietę o większą ilość tych, bogatych w błonnik, oraz zasadotwórczych, pić więcej płynów (wody, ziołowych herbatek i świeżych soków).

Ważną rolę w takiej diecie odgrywają warzywa i owoce. Można je spożywać w formie surowej, suszonej lub ugotowanej na wodzie bądź parze. Nie powinno się natomiast dodawać soli, cukru, ostrych przypraw, a zwłaszcza tłuszczu. Ograniczamy produkty strączkowe oraz ziemniaki. Nie sięgajmy jednak po soki z kartonów, zawierają one cukier, który w trakcie detoksu jest niewskazany. Woda jest chyba najważniejszym składnikiem programu oczyszczania organizmu. Wypłukuje wszystkie toksyny i pobudza nerki. Najlepsza jest butelkowa woda niegazowana lub filtrowana. Można też dodać do niej cytrynę. Sok z cytryny wbrew pozorom ma odczyn zasadowy, pomoże więc odkwasić organizm a także wypłucze wątrobę. Warto też sięgnąć po herbatki ziołowe wspomagające odtruwanie organizmu: z pokrzywy, mniszka lekarskiego, rumianku. Oprócz tego w oczyszczaniu pomoże nam kasza, brązowy ryż, nasiona, pestki, np. z dyni. Co do produktów mlecznych są podzielone zdania. W niektórych dietach pojawiają się one codziennie, gdzie zaleca się spożywać przynajmniej jedną porcję jogurtu, sera lub płynu nie zawierającego mleka krowiego (mogą być produkty z mleka  koziego lub owczego). W innych są one na czas diety wyeliminowane z jadłospisu.

Zanim przystąpimy do diety, najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub dietetykiem.

Warto przy okazji zadbać i o ciało na zewnątrz. W czasie diety szczególnie dbamy o higieną. Warto stosować peelingi oraz odpowiednie kremy. Wietrzymy mieszkanie. Staramy się przebywać więcej na świeżym powietrzu. Można też wprowadzić jakiś rodzaj aktywności. Ćwiczenia, bądź spacery, rower albo basen.

Sam detoks, chociaż dobry w skutkach jest dla człowieka wyzwaniem. Na pewien okres należy bowiem zapomnieć o wielu produktach, które lubimy np. o słodyczach czy kawie. Dobrze jest zacząć taką dietę w dogodnym momencie, kiedy nie planujemy jakichś poważniejszych wydarzeń, aby nie obciążać dodatkowo naszego organizmu.

Zakończenie diety powinno być stopniowe i przeprowadzone w sposób przemyślany. Szybki powrót do starych nawyków żywieniowych po radykalnym oczyszczaniu mija się z celem, a dodatkowo naraża organizm na przykre konsekwencje.

detoks1

 

źródło: http://vivalavita.pl/artykul/programcalkowitegooczyszczaniaorganizmuna-743.html

O autorze

Cafejka