Zdrowie

Kawa rozpuszczalna czy ziarnista?

kawa
Napisane przez Cafejka

 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Znana jest od wielu wieków i często stanowiła ona jedno z rozwiązań luksusowych. Kawa wymaga odpowiednich warunków uprawy oraz klimatu, a jej pierwszym elementem są ziarna, poddawane procesowi palenia. W zależności od gatunku może mieć różny smak, różnica dotyczy przede wszystkim aromatu oraz ogólnego posmaku.

Amatorzy kawy często dzielą się na dwie grupy. Jedni preferują rozpuszczalną, a drudzy uważają, że jedynie prawdziwą kawą jest ta ziarnista.

Zwyczaj picia kawy został przejęty przez Arabów, którzy założyli pierwsze plantacje na Półwyspie Arabskim. Do Europy zawitała w 1580 roku, przywieziona do Wenecji przez włoskich kupców. Ponieważ zwyczaj picia czarnego napoju wywodził się z tradycji arabskiej, nie sprzyjało to jego rozpowszechnieniu w Chrześcijańskiej Europie. Dopiero papież Klemens VIII uznał ją za „napój godny chrześcijan”. Kawa mogła więc bez przeszkód podbijać Stary Kontynent. Pierwsze kawiarnie powstały w Anglii w połowie XVII w.

Historia kawy rozpuszczalnej nie jest długa w porównaniu do tej ziarnistej. Została ona wynaleziony w pierwszych latach XX wieku przez japońskiego chemika Sartori Kato.  Za ojca i popularyzatora kawy rozpuszczalnej uważa się jednak kogo innego – Amerykanina Georga Washingtona, który równolegle i niezależnie od Kato, opracował własny sposób wytwarzania kawy typu instant i wykazał się większym talentem do biznesu – jako pierwszy wprowadził ją bowiem do obrotu. W 1938 roku produkcją kawy rozpuszczalnej na masową skalę zajęła się natomiast firma Nescafe i tym sposobem stała się popularna na całym świecie.

Niestety często kawa rozpuszczalna tak naprawdę niewiele ma wspólnego z prawdziwą kawą. Do jej produkcji używa się ziaren gorszej jakości, mają one różnego typu defekty i uszkodzenia. Wiele osób uważa, że jest to tylko produkt kawo-podobny i zasługuje jedynie na traktowanie jako marnej jakości substytut prawdziwej, aromatycznej kawy ziarnistej.

Mimo to kawa rozpuszczalna jest w Polsce bardzo popularna, szczególnie wśród młodych osób. Nie mamy czasu na wiele spraw, a na parzenie kawy z ekspresu na pewno już nie, dlatego zalewamy wrzątkiem kawę i mamy gotowy napój do picia. Jest on gotowy w sekundę i nie trzeba czekać aż się zaparzy. Możemy dodać jeszcze cukier i mleko według uznania. Furorę robią też wszelakie kawy smakowe.

Zauważmy jednak, że taki napój ma jasny kolor i to bez względu na to ile łyżeczek się na sypie. Gdybyśmy kawy mielonej tyle łyżeczek dodali do szklanki to byłaby to czarna jak noc kawa. Jednak jeśli ktoś pije po kilka, a nawet kilkanaście kaw dziennie to zdecydowanie lepiej będzie jeśli przerzuci się na kawę rozpuszczalną, bo to trochę odsunie groźbę kłopotów np. z sercem.

Kawa ma bardzo dużo dobrych właściwości, jeśli oczywiście nie będziemy przesadzać z jej ilością to, będziemy mogli cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Kawa zaczyna działać zaraz po wypiciu: podnosi ciśnienie tętnicze i poziom katecholamin, nasila produkcję moczu w nerkach i soków trawiennych w żołądku. Zawarte w kawie polifenole zwalniają procesy starzenia, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zagrożenie miażdżycą, zawałem serca i udarem mózgu. Działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie. Poza tym blisko 20 proc. naparu kawowego stanowi błonnik pokarmowy, który po 20 minutach od wypicia napoju zwiększa perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnienia, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego. Z wyników badań prowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że już jedna filiżanka kawy podnosi poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, co ułatwia ranne wstawanie z łóżka, pomaga dobrze zacząć dzień.

Problem polega tylko na tym, że jeśli ktoś nie pije prawdziwej kawy to tak naprawdę nic mu to nie daje.

412181 nastroeniya devushka brnnetka mokrye 1680x1050 www.GdeFon.ru

Kto jednak powinien ograniczyć picie kawy?

Kobiety w ciąży. Kofeina swobodnie przechodzi przez barierę łożyska. Może utrudniać przepływ krwi przez łożysko oraz dostarczanie substancji odżywczych. Picie dużej ilości kawy powoduje spadek poziomu hemoglobiny, hematokrytu, czerwonych krwinek oraz żelaza, co prowadzi do anemii. W ciąży spożycie kofeiny nie powinno przekraczać 300 mg dziennie. Większa ilość może powodować zwiększenie ryzyka urodzenia dziecka z małą masą ciała, poronienia lub przedwczesnego porodu.

Kobiety karmiące piersią. Kofeina przenika do kobiecego mleka.

Osoby przyjmujące leki. Kofeina potęguje działanie środków przeciwbólowych (często jest jednym z ich składników), zmniejsza działanie leków uspokajających. Unikać kawy powinny osoby przyjmujące teofilinę i aminofilinę (leki rozszerzające oskrzela, stosowane przy astmie i obturacyjnej chorobie płuc). Picie 2-3 szklanek kawy dziennie może u nich powodować bóle głosy, bezsenność, kołatanie serca.

kawa2

Najlepiej smakuje świeżo zmielona kawa zrobiona w ekspresie. Jeśli go nie posiadamy, możemy zastosować jeden z dwóch najpopularniejszych sposobów:

1.Kawa mielona zalewana wrzątkiem: do szklanki lub kubka(ok.250ml) wsypać co najmniej 2 łyżeczki kawy drobno mielonej, zalać cienkim strumieniem świeżo przegotowanej, gorącej wody z wysokości około 25 cm, po około 3-5 min można dodać do smaku cukier i/lub mleko.

2.Kawa mielona zalewana wrzątkiem (bez fusów): papierowy filtr (taki jak do parzenia w ekspresie) umieścić w szklance lub kubku (ok.250ml), wsypać co najmniej 2 łyżeczki kawy drobno mielonej, zalać cienkim strumieniem świeżo przegotowanej, gorącej wody z wysokości około 25 cm, po około 3-5 min delikatnie wyjąć filtr, można dodać do smaku cukier i/lub mleko.

źródło: http://www.katma.com.pl/

O autorze

Cafejka