Zdrowie

Rodzaje ryżu – sprawdź wszystkie rodzaje ryżu

400px-Rice diversity
Napisane przez Cafejka

Ryż to rodzaj zbóż, który obejmuje aż 25 gatunków. Jest on podstawą żywności 1/3 ludności świata. Wiecie jakie są jego rodzaje? Ze względu na kolorystykę, możemy rozróżnić odmianę czarną, czerwoną, żółtą i białą. Ryż dzieli się także na długoziarnisty, średnioziarnisty, krótkoziarnisty oraz brązowy, biały i parabolied.

Rodzaje ryżu:

Ryż długoziarnisty (7 mm) ma podłużne, kremowe ziarna. Zawiera mniej skrobi niż tradycyjny biały ryż. Po ugotowaniu pozostaje sypki, nie skleja się.
Ryż średnioziarnisty (6 mm) skleja się bardziej niż długoziarnisty, nadaje się do deserów i risotto.
Ryż krótkoziarnisty (5 mm) jest praktycznie okrągły. Idealnie nadaje się do risotto i paelli. Mocno się skleja. Jest bardzo popularny w Azji.

Ryż jaśminowy – odmiana ta pochodzi z Tajlandii. Ma białą barwę, kwiatowy zapach i delikatnie słodki posmak.
Ryż basmati jest uprawiany od Bangladeszu po Indie. Ma lekko orzechowy smak i zapach. Nie skleja się.
Ryż kleisty – jest to typowo japoński ryż. Ma wiele odmian. Ich wspólną cechą jest to, że ziarna są krótkie, po ugotowaniu sklejają się i mają słodki smak. Ryż ten jest podstawowym składnikiem sushi.
Ryż brązowy – jest to ryż naturalny, pozbawiony tylko niejadalnej łyski. Jest zdrowszy od białego.
Ryż parabolied – ryż ten jest poddawany działaniom pary wodnej pod zwiększonym ciśnieniem w celu wtłoczenia części witamin i składników odżywczych do środka ziarna.
Ryż dziki wymaga długiego gotowania. Jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. ma silny orzechowy smak, dlatego często miesza się go z białym ryżem i jest tylko dodatkiem.
Ryż arborio, carnaroli i loto – to włoskie odmiany ryżu. ich ziarna są prawie okrągłe. Podczas gotowania ryż ten wydziela bardzo dużo skrobi, co sprawia, że jest kleisty.zawiera głównie węglowodany i białko. Wykorzystywany jest głownie do risotto.
Ryż czerwony jest bardziej kleisty niż biały łuskany. Ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest polecany do deserów.

O autorze

Cafejka