Ciekawostki

Czym kierować się przy wyborze pierwszego mieszkania?

Napisane przez Cafejka

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że zakup mieszkania jest decyzją nie tylko na lata, ale w zdecydowanej większości przypadków nawet na całe życie. Rekomendowane jest zatem bardzo dokładne ją przemyśleć. Nie wszyscy mają jednak świadomość, jakie kwestie koniecznie powinno się uwzględnić przy zakupie swojego pierwszego mieszkania.

Lokalizacja

Warto wiedzieć, że zdecydowanie najbardziej istotnym aspektem przy wyborze mieszkania powinna być lokalizacja. Jak wiadomo, cześć osób preferuje centrum miasta, z kolei inny chcieliby bardziej mieszkać na obrzeżach. Koniecznie należy zaznaczyć, że ma to istotne znaczenie także ze względu na cenę. Mieszkania w centrum miasta zawsze będą droższe w porównaniu do oddalonych od śródmieścia. Lokalizacja w centrum miasta ma oczywiście bardzo dużą liczbę plusów. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim bliskość punktów usługowych, przychodni, szkół, komunikacji miejskiej czy parku.

Z kolei osoby, które podejmą decyzję o mieszkaniu poza centrum miasta, będą mogły liczyć na spokój i ciszę. Koniecznie należy jednak liczyć się z dojazdem do zdecydowanie większych punktów usługowych takich jak klub fitness czy centra handlowe. Kolejnym aspektem, jaki należy uwzględnić, jest miejsce pracy. Warto bardzo dokładnie rozważyć czy planuje się mieszkać bardzo blisko swojej pracy i jednocześnie nie tracić pieniędzy i czasu na dojazdy, czy mieszkać w zdecydowanie spokojniejszej dzielnicy znacznie dalej od centrum miasta.

Wielkość mieszkania

Osoba planująca zakup mieszkania koniecznie powinna rozważyć jego wielkość, a także liczbę pokoi. Wszystko oczywiście powinno być uzależnione od planów na przyszłość. W przypadku planowania dzieci należy uwzględnić dla nich oddzielny pokój. Świetną decyzją będzie mieszkanie umożliwiające na zmianę aranżacji, czyli w przypadku konieczności wydzielenie dodatkowego pokoju. Warto pomyśleć także o ewentualnym samochodzie. Osoby, które zdecydują się na własny pojazd, muszą również uwzględnić miejsce parkingowe, czy podziemny garaż. Należy mieć świadomość, że w centrach miast zawsze będzie brakowało miejsc parkingowych.

Usytuowanie w budynku

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że usytuowanie mieszkania będzie miało bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o jego atrakcyjność. W przypadku, gdy w danym budynku nie będzie windy, rekomendowane jest zdecydowanie się na niższe piętro. Z kolei, gdy w danej nieruchomości będzie dostępna winda, zalecane jest wybranie mieszkania na wyższym piętrze. Można bowiem wtedy liczyć na lepszy wygląd z okien.

Bardzo istotne znaczenie będą oczywiście miały także kierunki światła, na które będą wychodziły poszczególne okna. Osobom, które uwielbiają słońce, rekomendowane jest zdecydowanie się na okna skierowane na zachód i południe. Należy się jednak wtedy przygotować na to, że w upalne dni mieszkanie może się nagrzewać, świetnym rozwiązaniem będzie wtedy zamontowanie wysokiej jakości klimatyzacji. Nie można zapomnieć o uwzględnieniu widoku z okien. W przypadku gęstej zabudowy miejskiej, jak wiadomo, znacznie trudniej jest o widoki na drzewa.

Niezależnie od tego czego szukasz, sprawdź nieruchomości Szklane Tarasy, a może twoje poszukiwania się skończą.

O autorze

Cafejka