Ciekawostki

Dlaczego warto uczyć dzieci języków obcych?

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Opanowanie języków obcych jest niezbędne do komunikowania się ze współczesnym światem. Kontakt z językiem obcym już od najmłodszych lat może mieć ogromne znaczenie dla stymulacji funkcji poznawczych, poszerzenia horyzontów dziecka, umożliwia mu udział w programach edukacyjnych za granicą. Biegła znajomość języków obcych jest decydującym czynnikiem w życiu zawodowym, ponieważ może otworzyć wiele drzwi do kariery. Rozpoczęcie nauki języka jako dziecko, oprócz znakomitego momentu na zdobywanie wiedzy, pozwala również maluchowi wejść w dorosłe życie z dobrym poziomem języka.

Lepsza zdolność uczenia się

We wczesnym dzieciństwie, dzieci pochłaniają wszelkiego rodzaju prezentowane im treści. Podobnie jest w przypadku nauki języków – zaczynają przyswajać sobie obcy język, gdy tylko mają z nim pierwszy kontakt. Nie wspominając o tym, że mali uczniowie zdecydowanie szybciej zyskują płynność wymowy, ponieważ na tym etapie rozwoju aparat mowy jest w stanie odtwarzać różne dźwięki.

Nauka języków pomaga również obudzić inne umiejętności, takie jak muzykalność, elokwencja, towarzyskość i artykulacja dźwięków. Dlatego właśnie już ja etapie edukacji przedszkolnej wprowadza się angielski dla dzieci, a od podstawówki ogólnodostępna jest możliwość nauki języka niemieckiego.

Rozwój mózgu

Uczęszczanie na lekcje języka obcego na wczesnym etapie życia sprawia, że maluch uczy się nowego języka wraz z polskim, co pozwala jego mózgowi łatwiej zmieniać języki podczas komunikacji w porównaniu z tymi, którzy zaczynają naukę w wieku dorosłym. Nauka języka w dzieciństwie stymuluje również funkcje poznawcze niemowląt i dzieci, co jest bardzo pomocne w uczeniu się także innych przedmiotów szkolnych. W ten sposób dziecko zyskuje zdolność rozumowania, a proces uczenia się ma bezpośredni wpływ na jego mózg. Im więcej mózg się uczy, tym częściej utrzymuje aktywność i dzięki temu szybciej się rozwija. Dokładnie tak samo jak mięsień – im więcej pracuje, tym szybciej rośnie. Dzieci uczące się języków potrafią szybko skoncentrować się na wykonywaniu swoich zadań, rozwija się u nich myślenie logiczne i zdolność radzenia sobie z wieloma zadaniami.

Dobry start w dorosłość

Jeśli ktoś zaczyna uczyć się języków w młodym wieku, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że gdy osiągnie dorosłość, będzie mówił biegle, w przeciwieństwie do kogoś, kto decyduje się na naukę dopiero jako osoba dorosła. Płynna znajomość języków stwarza wiele możliwości w karierze zawodowej. Pozwala dziecku studiować za granicą, a tym samym mieć dostęp do zróżnicowanych szkoleń, a także poznać inne kultury – czynniki, które wzbogacają program nauczania, światopogląd, osobowość. Dziecko, które zaczyna uczyć się języka obcego w sposób dynamiczny i odpowiedni dla swojej grupy wiekowej, stanie się nieustraszonym dorosłym, bez ograniczeń, zdolnym do osiągnięcia swoich celów zawodowych.

Walka z nieśmiałością

Czy twoje dziecko jest nieśmiałe? Kontakt z nowym osobami w grupie pomaga zmniejszyć nieśmiałość, co często uniemożliwia maluchom komunikowanie się z innymi ludźmi i nawiązanie przyjaźni. To normalne, że dzieci, które zaczynają władać obcym językiem we wczesnych latach, są podekscytowane odkryciami i są zainteresowane ćwiczeniem tego, czego się uczą. To, oprócz poprawy ich wymowy i umiejętności mówienia, sprawia, że są mniej uprzedzone do wypowiadania się publicznie.

Dziecko staje się obywatelem świata

Czy kiedykolwiek myślałeś o możliwości podróżowania po świecie i poznawania różnych kultur bez obawy o dobrą komunikację? Twoje dziecko może mieć taką możliwość, gdy uczy się języków obcych. Wszystko to pomaga młodemu człowiekowi stać się w przyszłości obywatelem świata. Innymi słowy, będzie miał do dyspozycji świat pełen możliwości, zarówno osobistych, jak i zawodowych, z większą szansą bycia osobą spełnioną.

O autorze

Cafejka

Cafejka