Ciekawostki

Jak wykończyć tkaninę zdjętą z krosna?

Napisane przez Cafejka

Początek nowego roku to idealny czas na znalezienie sobie nowego, kreatywnego hobby. Trzymanie się swoich noworocznych postanowień nie zawsze jest łatwe, dlatego ważne, by wybrać aktywność, która da nam dużo frajdy i spełnienia. Dla jednych będą to wypady na siłownie, dla innych nauka języków, my natomiast proponujemy coś mniej oczywistego – tkanie. To niezwykle relaksujący sposób na spędzenie czasu wolnego, a dodatkowo Twoja praca zostaje wynagrodzona piękną tkaniną, którą możesz ozdobić swój dom. Krosno tkackie to narzędzie stare jak świat, a jednak i dzisiaj pozwala nam na tworzenie cudownych rękodzieł.

Jak zacząć przygodę z tkaniem?

Plusem tkania na krośnie jest to, że to naprawdę budżetowe hobby – na start wystarczy własnoręcznie zrobiona drewniana rama i nieco włóczki. Warto jednak zainwestować w klasyczne krosno tkackie, które znacząco ułatwi cały proces, dzięki czemu tkanie będzie jeszcze przyjemniejsze. Oprócz tego do wykonania prostej makatki będzie Ci potrzebna bawełniana nitka do wykonania osnowy, czółenko i/lub duża igła oraz grzebyk do ściągania tkaniny ku dołowi krosna. Chociaż niektórych tkanie może przerażać poziomem skomplikowania, to tak naprawdę zwykły ścieg płócienny jest niezwykle łatwy do nauczenia – a i tak pozwala na stworzenie ślicznych, kolorowych tkanin dekoracyjnych. Aby przygotować krosno do tkania, nawlecz nitki na wyżłobienia u dołu i góry ramy krosna – to osnowa, między którą będziesz przewlekać włóczkę tworząc kolejne rzędy swojej makatki (nazywane wątkami). Ważne jest, aby zacząć tkanie swojej makatki do góry nogami, czyli u dołu krosna zaczynamy od jej początku, a na samej górze będziemy dekorować jej dół. Nawlekamy przędzę na nasze czółenko lub igłę i zaczynamy przekładać je przed osnowę – najpierw nad jedną nitką, potem pod drugą i dalej na przemian. Gdy pierwszy wątek jest gotowy, zaczynamy tkać drugi: jeśli wcześniej przewlekaliśmy przędzę nad daną nitką, to kolejny rządek robimy pod nią i odwrotnie – jeśli poprzednio przędza przechodziła pod osnową, to teraz przechodzi nad nią. Brawo, właśnie tkasz ściegiem płóciennym! Użyj grzebienia, aby ściągnąć przędze ku dolnej ramce krosna i kontynuuj tworzenie swojej wymarzonej tkaniny, baw się kolorami, poznawaj inne ściegi, aż w końcu…

Wykończenie tkaniny

To bez wątpienia najtrudniejsze zadanie dla każdego, kto dopiero zaczyna tkać, ale spokojnie, wystarczy nieco cierpliwości i zręczności. Wykończyć tkaninę można na wiele sposobów: tym razem doradzimy, jak na końcu zawiązać frędzelki urozmaicające nieco makatkę. Zaplanuj, jak długie będą twoje frędzle i przygotuj odpowiednią ilość włóczki – jeśli frędzel ma mieć 10 cm, to należy uciąć 20 cm przędzy i tak dalej. Utnij kilka jednakowych kawałków włóczki i złap prawą końcówkę przędzy prawą dłonią, a lewą trzymaj w lewej ręce. Przepleć przędzę przez dwie nitki osnowy: prawa końcówka powinna wychodzi do wewnątrz, a lewa od zewnątrz. Zaciśnij frędzel, ściągnij go w dół tkaniny i powtarzaj tę sekwencję na całej szerokości makatki. Zabezpiecz rzędy kilkoma – mniej więcej czterema lub pięcioma – rzędami zwykłego ściegu. Aby zdjąć swoje małe arcydzieło z krosna chwyć za nożyczki i przetnij nitki osnowy, a następnie zawiąż na nich supełki blisko swojej tkaniny. Małe pętelki osnowy wystające z góry tkaniny wysuń do siebie – to na nich będziesz mogła zawiesić tkaninę. Jeśli udało Ci się wykonać każdy krok poprawnie, to możesz już cieszyć się swoją pierwszą, śliczną makatką i brać się za kolejne!

O autorze

Cafejka