Ciekawostki

Mieszkanie czy dom? Wady i zalety

Napisane przez Cafejka

W końcu każdy dorasta do decyzji zakupu własnych czterech ścian. Pojawia się wówczas pytanie co wybrać – mieszkanie czy dom? Tymczasem każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Wiele zależy oczywiście od osobistych preferencji. Są osoby, które lubią zgiełk wielkiego miasta oraz te, które preferują spokój i ciszę. Mieszkanie to rozwiązanie dla osób, które lubią miejsce życie i cenią sobie wygodę, a hałas za oknem nie stanowi dla nich problemu. Dom to z kolei okazja na zaznanie spokoju i ciszy z dala od ruchliwych ulic. Można oprawiać mały ogródek itd.

Jednak trzeba pamietać, że utrzymanie i zajmowanie się domem jest trudniejsze niż w przypadku mieszkania. Trzeba bowiem pamiętać o koszeniu trawnika, odśnieżaniu podjazdu zimą czy sprzątaniu dużej powierzchni. Z drugiej strony nikogo nie trzeba pytać o zgodę. To podstawowa zaleta domu. Teren należy tylko do nas i można robić to na co się ma tylko ochotę. Za ścianą zaś nie ma sąsiadów, którym mógłby przeszkadzać hałas czy głośna impreza.

Oczywiście pod uwagę warto wziąć także kwestie finansowe. Mieszanie w centrum miasta jest często nawet dwa razy droższe niż dom na obrzeżach i to mimo mniejszego metrażu. W tym wypadku można jeszcze rozważyć zakup mieszkania nieco oddalonego od ścisłego centrum. Mimo wszystko i tak cena jest na ogół wyższa niż w przypadku domu. Kolejna kwestia to koszty utrzymania nieruchomości. W mieszkaniu najwięcej kosztów pochłania czynsz, którego wysokość uzależniona jest od wieku budynku oraz od wielkości mieszkania. Zwykle zawarta jest w nim już opłata zaliczkowa na zimną wodę i odprowadzenie ścieków czy wywóz śmieci. Dodatkowe koszty to gaz, prąd oraz telewizja i internet. Dla mieszkańców domu największe koszty związane są z ogrzewaniem. Oprócz tego płaci się za prąd, wodę, odprowadzanie ścieków, internet czy telewizję. Właściciel domu jest też odpowiedzialny w całości za wszelkiego rodzaju remonty. Niekiedy są to dość wysokie koszty.

Biorąc finalnie pod uwagę wszystkie składowe można dojść do wniosku, że koszty utrzymania domu i mieszkania są porównywalne. Warto jednak przeliczyć to w odniesieniu do 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Wówczas okazuje się, że sporą przewagę ma dom. Największym problemem w przypadku domów jest ogrzewanie. W miesiącach zimowych trzeba się bowiem przygotować na znacznie wyższe opłaty.

Każdorazowo przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw każdego rozwiązania. Zakup lokalu mieszkalnego to często bowiem już decyzja na całe życie.

O autorze

Cafejka