Polska

Jak chronić stronę internetową przed atakiem hakerów?

Napisane przez Cafejka

Zagrożenia ze stron hakerów, mimo stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń, od zawsze stanowiły poważny problem. Sytuacja z roku na rok nie ulega większym zmianom, bo osoby dokonujące ataków stale udoskonalają swoje metody. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby każdy właściciel strony internetowej zapoznał się z potencjalnym zagrożeniem, które może dotknąć również jego serwis.

Jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać strony w Internecie?

Pomijając wszystkie aspekty związane z awariami serwerów, brakiem odnowienia domen czy nieuwagą pracowników, główne niebezpieczeństwo to właśnie atak hakerski. Oczywiście takie zdarzenia jak usunięcie całego serwisu, gdy nie mamy kopii zapasowej to ogromna strata, ale w obecnych czasach dość rzadka – tworzenie kopii zapasowych na wypadek utraty danych to absolutna konieczność, a hakerzy często zamiast w destrukcję serwisu, celują w pozyskanie jego cennych informacji, np.: wykradając dane wszystkich klientów i użytkowników.

W związku z istniejącym zagrożeniem warto zapoznać się ze wszystkim, co czyha na właściciela witryny internetowej. Posiadana wiedza może bardzo dobrze przygotować na wszelkie niebezpieczeństwa, z których można między innymi wyróżnić:
• Kradzież loginów i haseł do strony (przede wszystkim tych należących do administratorów)
• Kradzież wszelkich danych użytkowników witryny
• Publikacja karalnych treści, np.: treści erotyczne
• Przekierowanie użytkowników, na strony spamerskie
• Strona może zostać wykorzystana, do ataków na inne strony
• Hakerzy mogą zażądać okupu, za przywrócenie strony do działania

Oprócz tych wyżej wymienionych zagrożeń, można spotkać się oczywiście z wieloma innymi. Niektóre z nich się łączą, a na niektóre należy zwracać szczególną uwagę. Jeśli dojdzie do tego typu ataku, natychmiast trzeba podjąć odpowiednie działania mające na celu oczyszczenie kodu strony oraz zabezpieczenie jej na przyszłość, a także najlepiej jest się skontaktować z odpowiednimi organami, które dokładnie zbadają sprawę.

Jak powinna być zabezpieczona strona internetowa?

Sposobów na zabezpieczenia jest wiele. Początkowo głównie zależą one od projektanta i właściciela strony, a także ich znajomości w tematyce bezpieczeństwa. Z czasem można skontaktować się z przedsiębiorstwem, które tego typu sprawami zajmuje się profesjonalnie. Najlepiej będzie, jeśli ochrona stron przed atakami hakerów, będzie regularnie sprawdzana przez specjalistów.

Wśród metod zabezpieczających można między innymi wymienić:

• Zastosowanie protokołu SSL. Aktualnie jest on wykorzystywany przez wiele stron. Przekonać się o tym można, spoglądając na początek adresu witryny, gdzie do liter „http” dodane jest „s”. Certyfikat SSL jest potwierdzeniem bezpieczeństwa szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem a serwerem, a także jest gwarancją zachowania poufności danych i całej komunikacji. Głównie wykorzystywany przez banki, duże przedsiębiorstwa, a także sklepy internetowe, czyli witryny na których występują różnego rodzaju formularze zbierające dane użytkowników,

• Stałe aktualizacje wtyczek, a także stosowanie skanerów wykrywających wirusy na stronach. Pozostawiane przez właściciela strony stare wtyczki, a także niektóre zupełnie niepotrzebnie stosowane, są potencjalnym celem ataku. Należy dbać o to, aby wszystko było na bieżąco czyszczone, a także sprawdzane przez odpowiednie programy – dla popularnego WordPressa warto korzystać z np.: Wordfence Security

• Hasła, które są używane przez administratorów strony, powinny być wystarczająco unikalne, długie i posiadające różne kombinacje znaków. Jeśli strona posiada kilku administratorów, należy poinstruować ich o tym, jak jest to ważne.

To zaledwie kilka, z wielu możliwych sposobów zabezpieczeń. Jeśli sami dbamy o bezpieczeństwo strony to jest to absolutne minimum zabezpieczeń. Jeśli mamy do czynienia z większą skalą działań, wówczas warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy będą w stanie skutecznie walczyć z cyberprzestępczością.

O autorze

Cafejka