Ciekawostki Polska

Czym jest internet LTE?

Napisane przez Cafejka

Szybki internet mobilny jest wysoce pożądany w dzisiejszych czasach. Dostęp do zasobów internetu w każdym miejscu i o każdej porze stał się codziennością. Użytkownicy internetu wymagają niezawodności, szybkiego transferu danych i stosunkowo najniższej możliwej ceny. Dziś wielu operatorów może temu sprostać oferując najkorzystniejsze warunki i konkurencyjne ceny.

Czym jest LTE?

LTE to skrót od Long Term Evolution. Jest to następca trzeciej generacji nazywanej popularnie 3G. W odróżnieniu od swojego poprzednika ten szybki internet mobilny posiada znacznie większą przepustowość, a tym samym staje się on liderem, jeśli chodzi o najszybszy obecnie dostępny na rynku internet w wersji mobilnej. Ten szybki mobilny internet często nazywany jest również jako technologia 4G.

Zalety internetu 4G

Najważniejszą zaletą takiego internetu jest wysoka prędkość wysyłania i pobierania danych. Jest on również wysoce odporny na zakłócenia oraz ma małe opóźnienia w transmisji danych, dzięki czemu rozmowy prowadzone przez Skype’a czy wideokonferencje przebiegają płynnie i bez większych opóźnień. Pobieranie dużych plików z internetu, granie w gry online czy też oglądanie filmów przez strony internetowe jest całkowicie bezproblemowe.
Szybkość i stabilność działania takiego łącza jest obecnie porównywalna do łącza stałego. Ma jednak tę przewagę, że jest mobilne, a zatem można z niego korzystać w dowolnym miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy.

Modem do internetu

Korzystanie z tego szybkiego internetu mobilnego na laptopie czy też komputerze wymaga posiadania odpowiedniego modemu. Dzięki niemu można pobierać dane z internetu nawet z prędkością 150 Mb/s. W przypadku smartfonów korzystanie z takiego internetu jest możliwe bez konieczności utraty połączeń w technologii 2G czy 3G.

Czy internet w technologii 4G ma wady?

Okazuje się, że taki internet oprócz licznych zalet ma również kilka wad. Pierwszą z nich jest problem z wykorzystaniem maksymalnej przepustowości łącza. Jak dotąd można to osiągnąć jedynie w większych miastach, ale też nie w każdym miejscu. Mimo wszystko uzyskiwana prędkość w tej technologii i tak z reguły jest większa, niż w technologii 3G, nawet jeśli nie osiągniemy jej maksymalnego pułapu.

Drugą wadą jest kompatybilność urządzeń. Obecnie nie wszystkie tablety i smartfony obsługują technologię 4G. Te, które są tańsze mogą mieć z tym mały problem. Zanim zapadnie decyzja o podpisaniu umowy na korzystanie z szybkiego mobilnego internetu, warto zastanowić się nad tym czy będziemy mieć możliwość korzystania w pełni z możliwości, jakie on daje.

O autorze

Cafejka