Polska

Monitor – jak wybrać najlepszy sprzęt?

Napisane przez Cafejka

To jak pracujemy, zależy oczywiście od naszych umiejętności, jednak ogromnie ważny jest również sprzęt, którego używamy na co dzień. Wiele mówi się o prawidłowej postawie, odpowiednim dobraniu mebli. Dziś trochę więcej o monitorze jakiego używamy. Jak wybrać sprzęt, który zapewni nam najbardziej efektywną pracę? Przeczytaj i dowiedz się na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru.

Monitor to podstawa

Komputer to dzisiaj podstawowe narzędzie pracy w ogromnej ilości zawodów. Nawet jeśli nie zajmujemy się praca biurową, mamy potrzebę korzystania z technologii. To znacznie zwiększa efekty pracy i pozwala na lepszą organizację. Przy monitorze spędzamy mniej lub więcej czasu – jednak jeśli chcemy aby nasza praca była efektywna musimy zapewnić sobie odpowiedni monitor.

Ekrany są szczególnie ważne dla grafików, fotografów i innych profesjonalistów. To jak obraz jest wyświetlany na ekranie okazuje się często równie ważne jak posiadane umiejętności. Wystarczy pomyśleć o pracy grafika – jeśli monitor nie będzie wyświetlał kolorów odpowiednio, może się okazać, że wykonane zlecenie nie jest tak dobre jak powinno.

Przekątna – co jest ważne?

Bardzo ważna jest wielkość ekranu. Dla grafików i fotografów minimum to 24 cale. Liczy się tutaj nie tylko wygoda, ale również większy obszar roboczy. Wielkość to jednak nie wszystko – trzeba zwrócić uwagę również na rozdzielczość. Najlepszy sprzęt posiada standard 4K. Full HD jest również akceptowalne.

Zależenie od tego jak pracujemy, możemy potrzebować technologii Picture by Picture. Ta funkcja umożliwia oglądanie dwóch ekranów – monitor zostaje po prostu podzielony na pół. To bardzo praktyczne rozwiązanie, kiedy używamy wielu aplikacji jednocześnie.
Duże ekrany są bardzo praktyczne ale trzeba zwrócić uwagę na zakrzywienie. Specjalna budowa monitora zapewnia najlepszy komfort. Zredukowane zostają refleksy światła, a obraz jest płaski, bez zniekształceń. Wpływa to zarówno na lepszy obraz, a także bezpieczeństwo naszych oczu podczas pracy.

Kalibracja ekranu

Temat kalibracji jest bardzo istotny dla osób zajmujących się grafiką, fotografią czy obróbką filmów. W tych zawodach liczy się jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Monitory UHD to nowoczesna technologia, która wyświetla ogromną ilość barw – to nawet miliard kolorów, czyli 64 razy więcej od niektórych standardowych monitorów.
Zwróć uwagę również na kontrast statyczny – postaraj się by był jak najwyższy. Przekłada się to na lepsze wyświetlanie ciemnych elementów na czarnym tle.

Dbaj o wzrok

Wielogodzinna praca przed monitorem nie pozostaje bez znaczenia dla naszego wzroku. Tradycyjne ekrany bardzo często powodują uczucie zmęczenia oczu, mogą pojawiać się zaczerwienienia i ogólny dyskomfort. Nowoczesne monitory są tworzone z myślą o ochronie wzroku. Dobrym przykładem jest sprzęt firmy Samsung, który posiada ciekawe funkcje. Jedną z nich jest Eye Saver – oczy są chronione dzięki zmniejszeniu ilości niebieskiego światła. Flicker Free zapewnia natomiast redukcję migotania obrazu, które jest bardzo uciążliwe w standardowych monitorach.

O autorze

Cafejka