Ciekawostki Polska

Skimming – na czym dokładnie polega?

Napisane przez Cafejka

Przestępcy coraz częściej działają w oparciu o wykorzystanie nowoczesnych technologii. Z dnia na dzień słyszymy coraz więcej o wykradaniu tożsamości czy danych zapisanych na kartach płatniczych i kredytowych. Dzięki pozyskaniu takich informacji złodzieje są w stanie dokonać zakupów lub wypłacić gotówkę z konta osoby poszkodowanej bez jej wiedzy. Przechwycenie danych zapisanych na karcie określa się jako skimming. Zjawisko to jest coraz powszechniejsze i polega na skopiowaniu najważniejszych informacji (data jej ważności oraz nr karty), które zapisane są na pasku magnetycznym.

W jaki sposób odbywa się kopiowanie danych?

Złodzieje danych mogą działać na dwa sposoby:

  • za pomocą skimmera, czyli urządzenia do przechwytywania danych, które montowane jest w bankomatach. Do skimmera zazwyczaj dołączane są: mikro kamera lub specjalistyczna nakładka na klawiaturę. Dzięki zastosowaniu tej metody złodziej przechwytuje informacje z karty wraz z numerem PIN wprowadzonym przez użytkownika,
  • skimming może odbywać się również w punkcie usługowo – handlowym. Polega wówczas na instalacji odpowiedniej kamery, która zaczytuje dane zapisane na pasku magnetycznym karty, jednak nie kod PIN.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed skimmingiem?

Zabezpieczenie się przed złodziejami jest możliwe, jednak należy pamiętać o kilku bardzo istotnych regułach. Przed skorzystaniem z bankomatu trzeba dokładnie go obejrzeć, czy nie ma podejrzanych, wystających listew, nakładki na klawiaturze lub pojemnika na ulotki reklamowe. Koniecznie trzeba przyjrzeć się szczelinie służącej do wkładania karty, ponieważ właśnie tam umieszczana jest nakładka zaczytującą dane z karty. Ponadto w trakcie wprowadzania kodu PIN należy zasłonić klawiaturę drugą ręką. W razie stwierdzenia nieprawidłowości należy natychmiast przerwać wykonywanie transakcji oraz oddalić się spokojnie od bankomatu, a następnie powiadomić właściciela o swoich spostrzeżeniach za pomocą krótkiego telefonu (nr kontaktowy znajduje się na każdym urządzeniu).

W przypadku dokonywania płatności w lokalach czy punktach handlowych należy zawsze mieć kartę przy sobie i nigdy jej nikomu nie oddawać. Pracownik ma obowiązek podejść z terminalem do danego stolika w restauracji w celu dokonania płatności przy kliencie. Oczywiście wpisując kod PIN w klawiaturę na terminalu również trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i zasłonienia się urządzenia drugą ręką.

Aby uchronić się przed złodziejami czyhającymi na niczego nieświadomych użytkowników bankomatów trzeba zawsze być czujnym i nigdy nikomu nie powierzać swojej osobistej karty płatniczej.

O autorze

Cafejka