Polska

Zagraniczne wizyty Beaty Szydło

Napisane przez Cafejka

Premier Beata Szydło odbyła szereg wizyt zagranicznych, w czasie których odwiedziła Norwegię, Francję oraz Wielką Brytanię. Najważniejsze kwestie poruszane w trakcie spotkań z politykami tych państw dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa.

Beata Szydło spotkała się między innymi z premier Norwegii. Tematem toczonych rozmów były głównie zagadnienia dotyczące współpracy regionalnej między między Polską i Norwegią, stosunki gospodarcze między oboma krajami, a także kryzys migracyjny, który ogarnął Europę.

Beata Szydło pojechała również do Paryża, gdzie rozmawiała między innymi na tematy związane z bezpieczeństwem oraz obroną. Poruszane zagadnienia dotyczyły przede wszystkim istotnych kwestii związanych zagrożeniem terroryzmem. Rozmowy były związane także z przygotowaniami do szczytu NATO, który ma odbyć się w Warszawie. Ważną kwestią są również brytyjskie postulaty, które dotyczą kryzysu migracyjnego, a także reformy Unii Europejskiej.

3 lutego w polskiej ambasadzie odbyło się spotkanie Beaty Szydło z przedstawicielami polskich środowisk w Wielkiej Brytanii. W czasie tego spotkania premier zadeklarowała, że rząd przekaże kwotę 3 mln euro w celu wsparcia międzynarodowego funduszu działającego na rzecz Syrii.

Jednocześnie w czwartek Beata Szydło wzięła udział w konferencji dotyczącej wsparcia dla Syrii i regionu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele ponad 70 państw oraz najważniejszych organizacji międzynarodowych, w tym przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Tematem konferencji jest przede wszystkim poszukiwanie najskuteczniejszych rozwiązań problemów związanych z pogłębiającym się kryzysem. Przedstawiciele państw dyskutowali o skutecznej polityce związanej z wojną domową toczącą się w Syrii.

Z wizytą do Polski wybrał się natomiast premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, który chce rozmawiać na temat szczytu Rady Europejskiej, zaplanowanym na dni 18 i 19 lutego. Celem tej wizyty była rozmowa na temat brytyjskich planów dotyczących reform w Unii Europejskiej. Inne ważne problemy to także kwestia świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych, którzy przebywają obecnie w Wielkiej Brytanii. Ograniczenie takich świadczeń mogłoby w dużym stopniu uderzyć w Polaków przebywających w tym kraju.

O autorze

Cafejka