Ciekawostki

Prezenty na święta – kiedy kupić, co kupić, gdzie kupić?

prezent na święta
Napisane przez Cafejka

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. A jak wszyscy wiemy, jednym z najbardziej charakterystycznych jego elementów, a już na pewno najbardziej wyczekiwanym, są prezenty gwiazdkowe. Szczęściarzami są dzieci – im prezenty przyniesie Mikołaj. A my dorośli musimy sprawić je sobie sami. Dla wielu osób kupowanie prezentów gwiazdkowych to przykry obowiązek, a przecież powinno się to kojarzyć z czymś bardzo miłym. W końcu obdarowujemy swoich bliskich, osoby, które kochamy lub co najmniej lubimy. A prezent na święta ma sprawić radość i wywołać uśmiech na twarzy.

Żeby kupowanie prezentów zakończyło się sukcesem i zadowoleniem obu stron: obdarowanego i kupującego, wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. To nic wymyślnego, ani trudnego. Niby każdy wie o co chodzi, a jak jest w rzeczywistości to wie każdy, kto nie zdążył kupić prezentu, kto kupił prezent nietrafiony lub kto stracił na jego poszukiwaniach masę czasu.

Prezenty na święta – kiedy kupić?

Wiele osób irytuje się, gdy jeszcze wczesną jesienią markety wstawiają do sprzedaży świąteczne słodycze. Czekoladowe mikołaje mało jakoś kojarzą się z tym okresem. A na dodatek 1 listopada jeszcze przecież Dzień Wszystkich Świętych, w Polsce obchodzone raczej na poważnie. A właśnie pojawienie się pierwszych świątecznych słodyczy powinno być sygnałem do tego, żeby zacząć myśleć o prezentach gwiazdkowych.

Październik i listopad to idealny czas, aby na spokojnie poszperać po sklepowych półkach czy stronach sklepów internetowych i wybrać prezent na święta. Za oknem pogoda już coraz gorsza, wieczory coraz dłuższe, więc i więcej czasu na wybieranie prezentów. Sklepy jeszcze nie windują cen pod kątem świąt, a wręcz przeciwnie, pojawiają się ciekawe promocje. Wczesny wybór pozwoli więc zaoszczędzić na wydatkach. Gdy wpadniemy do sklepu za przysłowiowe pięć dwunasta, czekać na nas będą już „świąteczne ceny”. Przed samymi świętami może braknąć tego co chcieliśmy kupić, w przypadku zakupów online wydłuży się czas dostawy i niepowodzenie gotowe.

Ostatnie tygodnie przed Bożym Narodzeniem warto zostawić już na bezpośrednie przygotowania do świąt. Szczególnie, gdy sami pracujemy w branży, która w tym okresie przeżywa gorący okres. Czyli, podsumowując, warto prezent na święta kupić wcześniej. Trzeba tylko dobrze go schować…

Co kupić?

To jest chyba największa bolączka, jeśli chodzi o prezent na święta. Nierzadko jest tak, że albo potencjalny obdarowywany już wszystko ma, albo zupełnie nie wiadomo co może jej/jemu przypaść do gustu. Wczesne zabranie się za wybór prezentu to także więcej czasu na zastanowienie się, co będzie najbardziej trafionym podarkiem. Pół biedy, gdy jest to ktoś, z kimś mieszkamy na co dzień. Wiemy, co już ma, co lubi, co mogłoby się jeszcze przydać i co sprawiłoby radość.

Trochę gorzej, gdy jest to ktoś z dalszej rodziny, znajomy albo ktoś, kogo niedawno poznaliśmy. I na to jest jednak rada. Wcale nie trzeba podpytywać próbując wybadać, co byłoby pożądanym prezentem. Z pomocą przychodzą nam wszechobecne media społecznościowe. To właśnie na Facebooku, Twitterze czy Instagramie mamy niemalże podane jak na tacy upodobania i zainteresowania osoby zainteresowanej. Zawsze też można, jeśli to możliwe, dyskretnie zagaić, oczywiście nie wprost, podczas rozmowy. W razie braku takich wskazówek zawsze można zdecydować się na jakiś uniwersalny podarek lub wybrać prezent na święta w poradnikach, jakie umieszczają sklepy internetowe. W ostateczności pozostaną awaryjne, ale równie miłe prezentowe opcje, jak kosmetyki, książki czy biżuteria.

Gdzie kupić?

Sklepy internetowe mają większy wybór, ale to w stacjonarnych możemy dotknąć danej rzeczy i obadać organoleptycznie. Tu już stosujemy własne preferencje z dnia powszedniego. Kupując przez internet trzeba wziąć pod uwagę, że im bliżej świąt tym dłużej prezent na święta będzie do nas podróżował. Najważniejsze jest, żeby prezent nie dotarł po fakcie.

Wiele sklepów przed świętami uruchomi specjalne działy z prezentami. Tam można poszukać w pierwszej kolejności. A nuż wpadniemy na coś, czego wcześniej zupełnie nie braliśmy pod uwagę.

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale pełne półki sklepowe wcale nie ułatwiają wyboru prezentu na święta, prawda?

O autorze

Cafejka