Ciekawostki

Superfood – co to takiego?

superfood
Napisane przez Cafejka

Superżywność (superfood) to opisana przez wybitnych uczonych grupa najbardziej wartościowych pokarmów roślinnych z różnych części świata. O produktach tych mówi się perły natury lub żywność przyszłości. 

Jakie produkty należą do superfood? I na czym to wszystko polega?

Supefood jedzone codziennie nawet w niewielkich ilościach dostarczają organizmowi tego, co najlepsze i najcenniejsze. Podobno produkty te mogą odwrócić choroby serca, raka, alergie, zbić cholesterol, pozbyć się cukrzycy czy wyregulować ciśnienie.
Są one źródłem witamin, minerałów, enzymów, protein, dobrych tłuszczów w ogromnym stężeniu. Składniki te są także doskonale przyswajane przez organizm człowieka.

Jakie produkty są określane jako super żywność? 
Oto niektóre z nich:
Spirulina – jest to jedna z ponad 30 tysięcy rodzajów alg.
Kakaowiec – starty ze świeżego ziarna proszek kakaowy zawiera więcej antyoksydantów niż inne rośliny.
Aloes – został uznany za superżywność po badaniach, podczas których odkryto w nim 75 leczniczych związków. Aloes był używany już w czasach egipskich.
Komosa ryżowa – podobno można nią wyżywić cały świat. Quinoa zawiera aż 22% białka. Uważana jest za najstarsze znane zboże, uprawiali ją już Indianie, dlatego mówi się o niej złoto Inków.
Maca – jest to korzeń starożytnej peruwiańskiej rośliny. Jest najpotężniejszym adaptogenem. Dostosowuje się do organizmu i uodparnia go na trudne sytuacje, warunki klimatyczne i stres.
Jagody Acai – uważa się je za owoc ważny dla urody. Jeśli chodzi o zawartość antyoksydantów, to jagody acai zawierają jedną z najwyższą wartości na świecie.
Awokado – jego miąższ zawiera aż 30% bardzo dobrze przyswajalnego przez organizm człowieka tłuszczu. Awokado doskonale wzmacnia krążenie i serce.
Jagody Goji – zawierają one 500 razy więcej witaminy C niż pomarańcze. Są pokarmem idealnym – smakują pysznie i odwracają procesy starzenia.

W dzisiejszych czasach nie mamy właściwie problemu ze zdobyciem produktów należących do superżywności. Istnieje wiele sklepów internetowych, które je oferują. Są one u nas jednak nadal drogie. Raz na jakiś czas warto jednak poświęcić trochę więcej pieniędzy dla swojego oraz bliskich zdrowia.

 

O autorze

Cafejka