Według naukowców już w najbliższym czasie większość z nas będzie miała wszczepiony conajmniej jeden nanoczip. Będą implantowane do mózgu i połączone z nerwem wzrokowym i słuchowym.
Skutecznie zastąpią telefony komórkowe, karty płatnicze. Wszelkie informacje, rozmowy telefoniczne będą transmitowane przez nadajniki nanoczipowe. Pierwsze nanoprocesory zostały wyprodukowane przez firmy produkujące półprzewodniki w 2000 r. Po raz pierwszy dokonano wszczepienia „czipu” człowiekowi 2 maja 2002 r. ze względów bezpieczeństwa. Miał za zadanie kontrolować procesy życiowe i zapisywać historię choroby. Dostęp do jej wyników odbywał się poprzez skanowanie zaimplementowanego mikroprocesora.
Nieustający postęp informatyczny i technologia umożliwiły opracowanie mikroskopijnych urządzeń. Mikroczipy zostały stworzone przez naukowców z Washington University Shool of Medicine i Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Ich zadaniem będzie dokonywanie pomiaru – ciśnienia, ruchu, pH, przepływu, temperatury, a nawet wykrywanie cząstek, wskazujących na obecność raka. Wkrótce stanie w kolejkach do specjalistów po skierowanie będą tylko wspomnieniem. Pełną diagnozę lekarską będziemy mogli otrzymać w parę minut. Po połknięciu małej kapsułki, zawierającej mikroczipy, które po zebraniu odpowiednich danych i wysłaniu ich bezprzewodowo do urządzenia w rękach lekarza rozpuszczą się bez śladu.
Sensory zbudowanie są z biodegradowalnego krzemu, magnezu, molibdenu i kopolimeru PLGA, który dziś jest powszechnie stosowany w medycynie. Wszystkie wymienione składniki to w zasadzie minerały, które i tak pochłaniamy z pokarmem i bez problemu ulegają rozpuszczeniu. W wyniku doświadczeń przeprowadzonych na zwierzętach sensory były w stanie skutecznie dostarczyć informacje wprost z mózgu szczura bezprzewodowo do urządzenia znajdującego się na zewnątrz. Czujniki mogą okazać się bardzo pomocne w diagnostyce dla osób po udarach mózgu.
Efektem ubocznym takiego postępu jest zniewolenie człowieka w każdej dziedzinie życia. Wszelkie czynności będą skrupulatnie monitorowane i zapisywane w wielu miejscach. Dostęp do danych będzie zabezpieczony licznymi hasłami, co nie oznacza potencjalnych, hakerskich napadów. Zgłębianie tej technologii prowadzi do rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki oraz interaktywnych implantów wewnątrz lub na ludzkim ciele.