Wino Merlot to klasyczne czerwone wino produkowane ze szczepu winorośli pochodzących z rejonu francuskiego Bordeaux, o długoletniej, sięgającej XVIII wieku tradycji, będące jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian wina na świecie. Szczepy winorośli Merlot, z których jest wytwarzanie wino, oprócz Francji można spotkać także w innych europejskich krajach (np. we Włoszech, czy w Rumunii), jak i poza Europą (Argentyna, Chile, Australia, Afryka Południowa), dzięki doskonałej ich odporności na trudniejsze warunki atmosferyczne. Wino tej odmiany święci w ostatnim czasie liczne sukcesy dzięki łatwości jego wytwarzania (szczepy winorośli Merlot wydają bardzo obfite plony i dojrzewają nawet do 10 dni szybciej niż inne odmiany) oraz charakterystycznemu smakowi i aromatowi.
Merlot charakteryzuje się barwami od rubinowej do granatowej, która jest uzależniona od wielkości dokonanych zbiorów. Popularność tej odmiany wina wynika z jego łagodności dla podniebienia dzięki lekko słodkiemu, przyjemnemu, owocowemu smakowi. Jest to wino o niskiej zawartości kwasów, zapewniającej jego aksamitność, co doceniają nie tylko amatorzy, ale także koneserzy win. Wino produkowane z gron Merlot charakteryzuje także specyficzny słodki aromat będący połączeniem takich owoców jak czarna porzeczka, jagoda, jeżyna, śliwki czy wiśnie oraz kwiatów (w szczególności fiołków).
Węgierskie wino Merlot nadaje się do picia osobno, ale jest także idealne do różnych posiłków. Wspaniale komponuje się szczególnie z wieloma odmianami mięs i pasztetów. Wśród nich warto wymienić chociażby mięso z sarny i jelenia, jagnięcinę, dziczyznę i wołowinę czy kurczaka. Wino tej odmiany doskonale współgra także z potrawami na bazie pomidorów (szczególnie pasuje do kuchni włoskiej) i serów półtłustych. Jest to jednocześnie jedno z niewielu win, które doskonale komponuje się z czekoladami.
Dzięki licznym walorom smakowym i zapachowym Merlot to doskonałe rozwiązanie na różnego rodzaju uczty kulinarne i spotkania towarzyskie, czy romantyczny wieczór. Wręczony natomiast w prezencie, w odpowiedniej formie, świadczy o wysokiej klasie osoby obdarowującej.