Ciekawostki

Czy wiesz, jak prawidłowo czytać etykiety produktów spożywczych?

Napisane przez Cafejka

Etykieta to integralna część większości produktów spożywczych. Poza listą składników zawiera ona m. in. dane dotyczące wartości odżywczych produktu czy instrukcję dotycząca przechowywania produktu. Najczęściej jednak zwracamy uwagę na datę ważności produktu. Czym tak naprawdę jest ta data? Czy po jej przekroczeniu absolutnie nie wolno spożyć produktu?

Obowiązkiem każdego producenta towarów spożywczych jest informowanie klienta o ostatecznej trwałości produktu spożywczego. Niekiedy obowiązek ten wypełniany jest na drodze wydrukowania samej daty. Często jednak obok daty widnieją nie zawsze łatwe do precyzyjnego zrozumienia określenia. Mowa chociażby o zwrotach: „należy spożyć do…”, „najlepiej spożyć przed…”. Jak należy je interpretować?

„Należy spożyć do…” oznacza, że podana po tym określeniu data jest datą ostateczną, do której należy spożyć produkt. Po jej przekroczeniu może dojść do rozwoju chorobotwórczych bakterii lub innych niekorzystnych zmian, które radykalnie zmieniają właściwości produktu spożywczego i czynią go niezdatnym do spożycia. Tego typu określenie najczęściej znaleźć można na produktach nietrwałych, szybko poddających się psuciu: nabiale, mięsie, wędlinach, rybach czy gotowych produktach garmażeryjnych.

„Najlepiej spożyć przed…” czy „najlepiej spożyć przed końcem…” to określenia sugerujące, że jeśli zostanie przekroczona podana data ważności, produkt nadal nadaje się do spożycia, ale jedynie pod pewnymi warunkami. Mowa o nienaruszonym opakowaniu oraz odpowiednich, zalecanych przez producenta warunkach przechowywania. Najczęściej takie określenia znaleźć można na kaszach, makaronach, olejach, herbacie i kawie, konserwach rybnych czy dżemach. Przed spożyciem takich produktów warto polegać na własnej ocenie właściwości smakowych i zapachowych produktu.

Bez względu na to, jaka data ważności i jakie określenia towarzyszące znajdują się na opakowaniu, bezwzględnie należy przestrzegać sposobu właściwego przechowywania produktów spożywczych. Gdy produkty nie są przechowywane w optymalny sposób, może to zauważalnie wpłynąć na ich jakość i trwałość. Podobna zasada dotyczy produktów, na których producenci nie muszą umieszczać daty ważności. Zgodnie z unijnymi przepisami świeże owoce i warzywa, sól, wyroby cukiernicze czy napoje o ponad 10% zawartości alkoholi nie muszą mieć daty ważności. Być może już wkrótce do grona tego typu produktów dołączą konserwy rybne, suche wędliny, dżemy i miody czy sery żółte. Nie wyrzucajmy zatem pochopnie każdego produktu, którego orientacyjna data ważności uległa przedawnieniu. Warto ocenić jakość produktów o dłuższym terminie ważności, aby zapobiec marnotrawieniu żywności.

O autorze

Cafejka