Z pewnością znasz kogoś, kto twierdzi, że szkocka whisky jest królową wszystkich whisky. Zastanawiasz się, co jest w niej tak wyjątkowego? Kompozycja smakowo-zapachowa, sposób produkcji, a może region, z którego pochodzi? Odkryj wszystkie tajemnice szkockiej whisky!
Ściśle określone zasady produkcji
Myślisz, że każda destylarnia działająca na terenie Szkocji ma własne zasady produkcji whisky? Nic bardziej mylnego! Szkocka whisky powstaje wedle ściśle określonych zasad zebranych w dokumencie The Scotch Whisky Regulations 2009. Aby whisky mogła zdobyć etykietę z nazwą Scotch Whisky, musi być produkowana na terenie Szkocji. Zanim jednak trafi do kieliszków, musi leżakować w dębowych beczkach o pojemności 700 litrów przez minimum trzy lata. Objętość alkoholu w butelce nie może być mniejsza niż 40%.
Wielowiekowa tradycja
Choć Szkoci i Irlandczycy do dziś nie potrafią rozstrzygnąć sporu dotyczącego miejsca powstania pierwszej butelki bursztynowego trunku, Szkocję często nazywa się ojczyzną whisky. Choć pierwsza pisemna informacja o produkcji whisky pochodzi z końca XV wieku, historycy są zgodni, że musiała powstać dużo wcześniej. Niektórzy twierdzą nawet, że aqua vitae, czyli woda życia pierwotnie wykorzystywana do celów leczniczych, pochodzi z VII wieku! Jeszcze inni łączą jej powstanie z osobą św. Patryka, patrona Irlandii. Choć dużo wiemy o whisky, chyba musimy się pogodzić, że pewne rzeczy na zawsze zostaną dla nas tajemnicą!
Smak uzależniony od regionu, w którym powstaje
Wielu koneserów whisky jest w stanie rozpoznać po smaku, z jakiego regionu Szkocji pochodzi dany trunek. Jak to możliwe? Whisky dojrzewająca w dębowych beczkach nie jest zupełnie odcięta od świata zewnętrznego. Znajdujący się w niej alkohol paruje, a sam trunek z wiekiem ciemnieje i zyskuje unikalną kompozycję smakowo-zapachową uzależnioną m.in. od jakości beczki, w której leżakuje oraz terenu, na którym dojrzewa. W Szkocji wyróżniamy pięć głównych regionów produkcji whisky: Lowland, Highland, Campbeltown, Speyside oraz wyspę Islay.
Lowland
Pierwszy z nich to region nizinny znajdujący się najbardziej na południu. Produkowana tu whisky potrzebuje nieco mniej czasu, żeby dojrzeć i osiągnąć idealną kompozycję smakowo-zapachową. Trunki z Lowland są oceniane jako delikatniejsze. Wyróżniają się też bardziej słomkową barwą.
Highlands
Po whisky produkowanej w regionie Highlands, obejmującym większą część Szkocji, również można spodziewać się większej delikatności, ale wytrawny finisz wielu może zaskoczyć!
Campbeltown
Z kolei whisky z regionu Campbeltown położonym na półwyspie Kintyre jest już nieco bardziej torfowa. Można wyczuć w niej posmak jodu i soli morskiej.
Speyside
Kolejny region, czyli Speyside, to królestwo najsłodszych Scotch Whisky. To właśnie stąd pochodzi słynna Glenfiddich o mocno gruszkowym aromacie.
Islay
Pozostała nam jeszcze krótka wycieczka na wyspę Islay! Whisky z tego regionu jest przez niektórych nazywana najbardziej szkocką ze szkockich whisky. Najpopularniejszym trunkiem produkowanym w tutejszej destylarni jest mocno torfowy i dymny Ardbeg.
Czy Scotch Whisky nie ma konkurencji?
Skoro szkocka whisky jest tak wyjątkowa, czy żadna inna nie może z nią rywalizować? Choć szkockie trunki od lat zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach, znawcy whisky coraz bardziej doceniają trunki pochodzące z innych rejonów świata, nawet odległej Japonii! Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013 zwyciężyła w rankingu World Whisky Bible 2013 roku.
Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie: https://dunder.store/kategoria-produktu/scotch-whisky/