Klasyka kina drugo wojennego przedstawia losy dwójki snajperów, którzy polują na siebie w murach stalingradzkiej twierdzy. W tle walki myśliwego z Uralu, Wasilija Zajcewa (ZSRR) i majora Königa (III Rzesza) przeplata się wątek miłosny i nieustępliwe walki o Stalingrad.
Bitwa pod Stalinigradem jest przełomowym momentem II wojny światowej. Trwała przez kilka miesięcy przełomu 1942 i 1943 roku, pochłaniając ponad milion ofiar ze strony Sowietów i 800 tysięcy żołnierzy III Rzeszy i jej sojuszników. Film rozpoczyna się wejściem Niemców do miasta, którzy likwidują kolejne formowane w pośpiechu i słabo wyszkolone oddziały sowieckie. Jeśli padnie miasto droga na roponośne złoża Kaukazu i głąb ZSRR będą otwarte…
Jednym z ratunków dla ZSRR byli wyszkoleni snajperzy, którzy do walk w mieście, gdzie każdy budynek jest zamieniony w twierdzę, nadawali się idealnie. Filmowy bohater to oswojony z bronią myśliwy. Pasterz z pobliskiego Uralu trafia do stalingradzkiego piekła, podobnie jak setki innych mężczyzn, jako mięso armatnie. Rzucony w wir beznadziejnej walki zostaje ocalony wraz z oficerem politycznym Daniłowem. Enkawudzista docenia sokole oko Zajcewa, który likwiduje w ferworze walki kilku nieprzyjaciół zwykłą strzelbą. Tak rozpoczyna się droga zwykłego myśliwego na polityczne salony, Zajcewa rozsławia sam Nikita Chruszczow, o wyborowym strzelcu przeczyta w prasie sam Stalin. Wielka propaganda to jednak wielka presja, która męczy snajpera.
Sprowadzony z Berlina major König to kolejny specjalista w swoim fachu. Jego zadanie jest oczywiste – zlikwidować Zajcewa. Pojedynek dwójki snajperów nagłaśniają propagandowe tuby po obu stronach frontu. Oboje walczą w dymiącym mieście, prowadząc własną, prywatną wojnę. O życie, sławę i przyszłość ojczyzny. Zajcew przez moment jest w poważnych opałach. Wychodzi z nich lusterkową sztuczką, oślepiając mierzącego w jego stronę majora.
Starcie gigantów wygrywa Rosjanin, współgra to oczywiście z historycznym tłem- bitwę stalingradzką wygrali Sowieci. Pewny siebie König uwierzył, że zlikwidował arcydroga, podczas gdy uśmiercił przyjaciela Zacjewa. Snajper sowiecki likwiduje śmiercionośnego Niemca, a Stalinigrad zostaje wyzwolony. Fani drugowojennego kina, na czele z „Szeregowcem Ryanem”, zaliczają ten film do klasyka swojej tematyki. Nie zapowiada się, by rosyjska produkcja z tego roku -„Stalingrad”- przebiła zachodnią produkcję.