Gry

DayZ Standalone

e5aa9e2f78f7526b6f1fe9c5231a6526
Napisane przez Cafejka

  

Choć minęło dopiero trochę ponad miesiąc od premiery Alphy, sprzedaż DayZ jako samodzielnej gry przekroczyło już ponad MILION egzemplarzy. Dlaczego, aż tyle osób zdecydowało się zapłacić za grę, która nie jest jeszcze skończona? To proste…

Dlatego, że DayZ StandAlone jest grą wybitną.

 

Zacznę może od tego, że DayZ jest trudną grą i nie dla każdego. Ktoś kto już ma dość ciągle rosnącej mody na Zombie może sobie ją odpuścić, bo właśnie z żywymi trupami przyjdzie nam tam walczyć, jednak rozkładające się zwłoki nie są jedynym niebezpieczeństwem czyhającym na nas w Czarnorusi, gdzie ma miejsce cała rozgrywka.

Zaczynamy od wyboru postaci. W zależności od naszych upodobań możemy grać kobietą, bądź mężczyzną. pojawiamy się w losowym miejscu na mapie, bez pożywienia, wody, kompasu, jedynie ubrani w cienką koszulkę, spodnie i buty. Resztę przyjdzie nam znaleźć w czasie rozgrywki.
I choć z pozoru gra może wydawać nam się nudna i pełna błędów należy pamiętać, ze to tylko wersja alpha i najlepsze dopiero przed nami.
Z tygodnia na tydzień gra jest bliżej swojej finalnej wersji, ale jak mówią twórcy. Wersja beta zawita do nas pod koniec tego roku, a na ostateczny produkt trzeba będzie czekać nawet do 2016 roku. Więc czy warto kupić grę w fazie testowej? Moim zdaniem tak.

2014-01-14 00005

Naszym głównym celem jest przeżycie, a w tym mogą nam pomóc przedmioty i bronie które znajdziemy i stworzymy w wirtualnym świecie. Należy również pamiętać o prawidłowym odżywianiu się, bowiem nieprawidłowa dieta może prowadzić do chorób co z kolei prowadzi do śmierci. Gdy zginiemy tracimy wszystkie zdobycze, więc warto utrzymywać się przy życiu jak najdłużej.

DayZ jest grą bardzo realistyczną. W sytuacji gdy chcemy zjeść coś z puszki, musimy ją najpierw otworzyć otwieraczem bądź jakimś ostrym narzędziem. Jeśli natomiast straciliśmy zbyt dużo krwi, musimy poprosić towarzysza (o ile takiego mamy) o przetoczenie jej. Żeby przetoczyć krew musimy znaleźć kogoś kto dobrowolnie lub nie odda nam swoją. Właśnie dlatego gra w pojedynkę jest bardzo trudna. Problem stanowi też znalezienie sprzymierzeńców, bo o ile nie będzie problemu jeśli gramy ze znajomym, o tyle pojawia się on w momencie gdy spotykamy kogoś nieznajomego i zawrzemy z nim rozejm. Podstawowa zasada: Nie ufaj NIKOMU! 

W ciągu najbliższych miesięcy twórcy chcą wprowadzić wiele zmian, które znacznie umilą nam rozgrywkę. Wymienię tylko kilka z nich:
Dodane zostaną misje dzięki którym rozgrywka będzie jeszcze ciekawsza.
Będzie można polować i zbierać owoce w lesie.
Urządzać obozowiska.
Zostaną dodane samochody i helikoptery.
Z każdym nowym patchem liczba nowych przedmiotów będzie się zwiększać.
To tylko parę zmian, które przewidują twórcy.

Na pytanie czy warto kupić DayZ już teraz, odpowiadam stanowczo TAK. Dzięki temu będziemy mieli wgląd na proces dewelopingu gry i nasz wkład w jej tworzenie.

DayZ

Autor: https://www.youtube.com/user/dziewczynygrajawgry

O autorze

Cafejka