Każdy potrafi wymienić tytuły kilku gier planszowych, Zazwyczaj są to Monopoly, Chińczyk, Scrabble. Tymczasem planszówki w ostatnich latach przeżywają swój renesans! Graczy można spotkać w klubach i restauracjach, a coraz częściej znajomi zapraszają nas na partię Carcassonne lub Wsiąść do pociągu. Wchodząć do sklepu z grami można dostać zawrotów głowy – tak trudno zdecydować się na jeden tytuł spośród dziesiątek dostępnych na półkach.
W wyborze może nam pomóc nagroda dla Gry Roku 2013, przyznawana przez Kapitułę portalu GamesFanatic.pl. Do konkursu kwalifikują się wyłącznie gry wydane w Polsce w roku 2012 – trudno w to uwierzyć, ale tym razem było aż 88 kandydatów. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach.
Gra Roku 2013
Nagroda Gry Roku ma na celu popularyzowanie hobby wśród początkujących graczy. Otrzymują ją tytuły, które możemy śmiało zaproponować w gronie znajomych lub rodziny, o prostych zasadach i stosunkowo krótkim czasie gry.
Tegorocznym zwycięzcą jest gra Small World. Każdy z graczy kieruje swoją rasą fantastycznych stworów i stara się zaludnij jak największy obszar planszy. Nie jest to proste zadanie, gdyż plansza jest stosunkowo mała, a większość obszarów jest już zajętych przez konkurencję (czyli rasy innych graczy). Urozmaicenie w grze stanowią rasy, z których każda ma jakąś specjalną cechę oraz unikatowe zdolności, które uzupełniają rasy o drugą cechę. Rasy oraz zdolności są na tyle różnorodne, że w ogromnym stopniu determinują styl gry. Warto dodać, że niektóre połączenia są naprawdę kuriozalne: czy ktoś słyszał o latających krasnoludach albo ghulach alchemikach? Reguły gry wymuszają duży stopień interakcji, ale przyjmuje ona formę wesołej przepychanki i raczej nie budzi negatywnych odczuć. W podstawowej wersji otrzymujemy 14 ras i 20 zdolności, co w sumie daje 280 różnych kombinacji, które mogą się pojawić w grze. Small World jest fantastycznie wydany. Być może niektórych mogą odstraszyć bajkowe grafiki i mnóstwo kolorów na planszy, ale według mnie na tym właśnie polega urok tej gry. Oprawa graficzna dobrze podkreśla „lekkość” rozgrywki i utrzymuje ją w żartobliwym klimacie. Gra jest prosta, zarówno pod względem ilości zasad, jak i możliwych do wykonania strategii, ale daje dużo radochy. Dlatego właśnie wyjątkowo często gości na moich stole – szczególnie, kiedy nawinie się ktoś nowy, kogo chcę wciągnąć w hobby.
Zaawansowana Gra Roku 2013
Podsumowując, muszę przyznać, że w tym roku wyniki konkursu wyjątkowo przypadły mi do gustu. Obie gry są w mojej ocenie rewelacyjne i zasługują na uwagę. Szczegółowe recenzje obu tytułów znajdują się na blogu http://gram-niebieskim.blogspot.com