Gry Gry - artykuły

Słuchawki wytłumiające – co warto o nich wiedzieć?

Napisane przez Cafejka

Wybierając słuchawki zwykle zastanawiamy się, które będą wygodne i niezbyt drogie. Jest jednak jeszcze jedna ważna kwestia, często pomijana – wytłumianie dźwięków zewnętrznych.

Jeśli poszukujemy dobrego dźwięku, sama jakość nie wystarczy. Chwilę z ulubioną muzyką może skutecznie zepsuć docieranie hałasów z zewnątrz. Słuchawki wytłumiające to więc najlepsze rozwiązanie. Pytanie jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Słuchawki – pasywne wytłumianie dźwięków

Największą popularnością cieszą się słuchawki z pasywnym tłumieniem dźwięków. Skuteczne wyciszanie jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji oraz materiałów. Tworzy ona kilka warstw, które pochłaniają fale dźwiękowe. Niestety takie rozwiązanie ma też gorsze strony. Są zazwyczaj cięższe, a to może powodować dyskomfort w ciągu noszenia, szczególnie przy dłuższym użytkowaniu. Często wykorzystuje się skórę, która ma spore możliwości wytłumiające, ale przy tym jest mało przewiewna.

Słuchawki aktywnie wytłumiające

Możemy zdecydować się również na słuchawki z aktywnym wyciszaniem dźwięków. To bardziej zaawansowany sprzęt, który możemy rozpoznać po dopisku ANC. Zazwyczaj posiadają zainstalowane mikrofony służące do zbierania docierających do nich dźwięków. Od razu tworzą one dźwięk przeciwny całkowicie niwelując hałas.

Oczywiście odbija się to na cenie, która jest wyższa od tych klasycznych słuchawek. Nic dziwnego – zastosowanie takiego rozwiązania, by skutecznie działało nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od konkretnego modelu – można znaleźć bardzo drogie lub tańsze, które również bardzo dobrze spełniają swoją rolę.

O autorze

Cafejka