Hyde park

Kuchnia indukcyjna czy gazowa – wady i zalety obydwu rozwiązań

Napisane przez Redaktor

Okres prowadzonego domu remontu jest czasem podejmowania wielu decyzji. Jest to czas kompromisów, wyborów i szukania najlepszych dla siebie rozwiązań.

Szczególnym pomieszczeniem w mieszkaniu jest kuchnia, w której ilość sprzętów, a co za tym idzie możliwych do zastosowania rozwiązań jest szczególnie duża. Jeden z największych kuchennych dylematów dotyczy wyboru kuchenki. Która lepsza indukcyjna, czy gazowa?

Tradycja, czy nowoczesność?

Nie można w łatwy sposób odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze – kuchnia indukcyjna czy gazowa? Oba te rozwiązania posiadają swoje słaby i mocne strony.

Kuchnia gazowa opiera swoje działanie na spalaniu gazu wydobywającego się z palników. Przez to posiada fizyczną konieczność dostarczenia jej tego paliwa, a nie zawsze budynek jest wyposażony w przyłącze gazowe.

Natomiast płyta indukcyjna swoje działanie opiera na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Innymi słowy, przetwarza dostarczony prąd elektryczny na pole magnetyczne, które w połączeniu z ferromagnetycznym materiałem na dnie garnka, powoduje emitowanie ciepła i ogrzewanie garnka.

Mamy więc do czynienia z dwoma całkowicie różnymi technologiami. Czy da się stwierdzić, że któraś z nich jest lepsza?

Wady i zalety

Tradycyjne rozwiązanie w postaci kuchni gazowej jest na pewno tańsze niż wersja indukcyjna. Zarówno w początkowym zakupie, jak i dalszej eksploatacji. Bez względu na dostawę, gaz w ogólnym rozrachunku będzie okazywać się tańszy niż prąd. Dodatkowo kuchnia indukcyjna wymaga od użytkownika stosowania specjalnych naczyń z metali ferromagnetycznych, aby mogło zajść zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Kuchnia gazowa umożliwia korzystanie z dowolnego rodzaju naczyń.

Z drugiej jednak strony kuchnia indukcyjna oferuje o wiele krótszy czas przygotowywania potraw. Dzieje się tak z powodu sprawności obu rozwiązań. Kuchnia gazowa w odróżnieniu do swojego nowoczesnego odpowiednika, połowę swojej energii emituje w postaci ciepła do otoczenia.

Inną niezwykle istotną zaletą kuchni indukcyjnej jest oferowane przez nią bezpieczeństwo użytkowania. Z racji braku otwartego ognia nie ryzykujemy możliwością pożaru, oraz dzięki opcji czasowego wyłączenia płyty indukcyjnej, nie zachodzi ryzyko przypalenia potraw lub naczyń.

Dodatkowo za wybraniem nowoczesnego rozwiązania przemawiają aspekty praktyczne. Czyszczenie płyty indukcyjnej trwa tyle samo czasu, co czyszczenie lustra. Czego nie da się powiedzieć o kuchni gazowej.

Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami nie jest łatwy. Oba mają swoje plusy i minusy. Przed zakupem każda z zainteresowanych osób powinna precyzyjnie nakreślić swoje potrzeby i oczekiwania. Wtedy wybór stanie się o wiele łatwiejszy.

O autorze

Redaktor