Hyde park

Jak poprawnie napisać list motywacyjny?

Napisane przez Cafejka

Kiedy staramy się o pracę dokładamy wszelkich starań by przedłożyć potencjalnemu pracodawcy doskonale napisane CV. Jest to oczywiście bardzo ważne, ale może okazać się niewystarczające. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse warto napisać również list motywacyjny.

Dobrze napisany może spra03wić, że pracodawca zainteresuje się naszą kandydaturą. Jest to więc gra warta świeczki. Jak więc napisać dobry, ciekawy list motywacyjny? Poniżej klika prostych rad.

Zainteresuj sobą

List motywacyjny jest miejscem, w którym możemy nieco więcej opowiedzieć nie tylko o swoich osiągnięciach, wykształceniu czy doświadczeniu, ale również o cechach i tzw. „kompetencjach miękkich”, które czynią nas kandydatem idealnym. Warto wykorzystać tę możliwość i wspomnieć o swoich zaletach, które na danym stanowisku będą nie do przecenienia.

Nie powtarzaj treści

Warto pamiętać, że list motywacyjny nie jest CV w opisowej formie. Dlatego też nie ma sensu powtarzać wszystkich informacji, które się w nim znalazły. Wprost przeciwnie, przez to bowiem możemy stracić zainteresowanie pracodawcy a tym samym swoją szansę na odniesienie sukcesu.

Zawsze nowy list

Powszechnym błędem wśród osób, które poszukują pracy jest fakt, że wysyłają oni zawsze ten sam list motywacyjny lub co gorsza, korzystają z gotowych listów znalezionych w internecie. To poważny błąd. Celem listu motywacyjnego jest bowiem pokazanie pracodawcy, że zależy nam na pracy właśnie w jego firmie oraz, że mamy ku temu odpowiednie predyspozycje. Wysyłając ten sam list, w którym brakuje indywidualnej odpowiedzi na potrzeby danej firmy pokazujemy, ze tak naprawdę zależy nam na znalezieniu jakiegokolwiek zajęcia, co niestety niektórych pracodawców zniechęca.

Pokaż, że znasz firmę

Warto dowiedzieć się czegoś więcej o firmie i stanowisku, na które się ubiegamy. Zawierając takie informacje w liście pokazujemy bowiem, że jesteśmy osobą, która jest przygotowana do pracy w danym miejscu.

Podsumowując, napisanie listu motywacyjnego nie musi być niczym trudnym. Zaś korzyści płynące z poświęconego na napisanie dobrego listu czasu mogą być wprost nie do przecenienia. Warto więc o to zadbać.

O autorze

Cafejka