Hyde park

Jak się przygotować do montażu fototapety?

Napisane przez Cafejka

Fototapety są dostępne na rynku już od dawna, ale producenci wprowadzają coraz to więcej oryginalnych możliwości, aby każdy potencjalny klient mógł znaleźć coś, co spełni jego oczekiwania i potrzeby. Ciekawą opcją są nie tylko kolorowe fototapety, ale również te w sepii.

A może by tak postawić na klasyczne kolory?

Fototapety znane są z fantazyjnego wzornictwa oraz realistycznych krajobrazów z najróżniejszych zakątków świata. Jednak nie każdemu może się to podobać, dlatego też dostępne są w sprzedaży fototapety czarno-białe, które podkreślają styl właściciela oraz nadają wnętrzu oryginalności. Najczęściej wybieramy fototapety z gotowej galerii dostępnej u producenta, ale można także zażyczyć sobie fototapety na specjalne zamówienie, gdzie motywem będzie wybrana przez nas fotografia czy grafika. Jeśli postawimy na fototapety laminowane, to nie trzeba obawiać się o jakość farby. Dostępne są laminaty matowe oraz z połyskiem.

W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, ponieważ w przypadku nierównej ściany, mogą zostać uwydatnione wszelkie niedoskonałości. Nieważne czy zdecydujemy się na klasyczne kolory, czy też na wielobarwną kompozycję, ponieważ trzeba wiedzieć, że tylko wysokiej jakości materiały są w stanie zapewnić trwałość. Zabezpieczanie fototapety ma ogromne znaczenie i warto, aby miała ona ochronę w postaci laminatu z folii lub chociaż w postaci płynnego laminatu nakładanego na gorąco. Dzięki temu zyskują one cechę zmywalności i odporności na czyszczenie.

Nieduża fototapeta nie powinna stanowić dla nasz większego problemu, jeśli chodzi o naklejanie jej na ścianę. Jednak trudności pojawiają się w przypadku kilku częściowej fototapety, która będzie pokrywała znacznie większy obszar. Najlepiej w takiej sytuacji nie rzucać się z motyką na wiatr, a poprosić o pomoc doświadczonego fachowca. W niektórych przypadkach najlepszą opcją okazuje się zlecenie tego zadania firmie, w której zakupiliśmy produkt. Nie każdy jednak może czy chce sobie na to pozwolić.

Jeśli zabieramy się więc do przyklejania bez pomocny wykwalifikowanej firmy, to należy zorganizować sobie chociaż druga osobę. Nie ma co unosić się ambicją, ponieważ możemy niepotrzebnie narazić się na dodatkowe koszty i frustrację w wyniku pracy w pojedynkę. Jeśli nie mamy doświadczenia, to nie jesteśmy w stanie od razu uniknąć zakładów, a wszelkie niedociągnięcia w wyniku nieumiejętnego położenia fototapety z całą pewnością będą raziły w oczy. Dobrze przygotowane podłoże i prawidłowe nakładanie fototapety na ścianę, pozwoli na wydobycie prawdziwego piękna każdego wnętrza.

O autorze

Cafejka