Lifestyle Moda

Jak ewoluował styl męski, czyli od teddy boy przez pompadour, aż na drwalu kończąc

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Moda zmienną jest, czasami zaskakuje pozytywnie, a innym razem negatywnie. Nie oznacza to wcale, że modą trzeba się kierować, choć zawsze można postawić na modną klasykę. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak ewoluował męski styl, wszak jak wiadomo moda powraca, a więc warto wiedzieć, czego można spodziewać się już za kilka lat. W dzisiejszym wpisie prześledzimy styl od teddy boy, przez pompadour, aż na drwalu kończąc.

Teddy boy – styl dla grzecznych chłopców

W latach 50-tych bardzo modny stał się styl teddy boys. Otóż Ci stylowi buntownicy wyróżniali się nie tylko charakterystycznymi butami na grubej podeszwie, ale także świetnymi fryzurami. Swoim stylem niejako nawiązywali do epoki wiktoriańskiej. Nosili welurowe marynarki, dopasowane spodnie przed kostkę oraz koszule. Brzmi znajomo? Zapewne tak, ale zaraz będzie brzmieć jeszcze bardziej znajomo, gdyż teddy boys przywiązywali dużą wagę do fryzur, które musiały być zaczesane do góry i idealnie ostrzyżone. Charakterystyczny boczny przedziałek, to oczywiście kolejny znak rozpoznawczy. Nietrudno zauważyć, że obecnie styl teddy boys jest znowu modny. Choć w przeciwieństwie do tamtejszej subkultury aktualnie mężczyźni nie noszą przy sobie grzebyczka, którym ciągle poprawiają włosy. Tutaj musicie też pamiętać, że ówcześni teddy boys byli subkulturą o dosyć radykalnych poglądach, ale na szczęście współcześni teddy boys stawiają na maksymalną tolerancję. Przedstawicielem tego stylu jest chociażby Harry Styles.

Od Elvisa do Shawn Mendesa

W przypadku kolejnej mody stwierdzenie, że powraca jest nader trafne. I aktualnie znowu jest moda na rock and rollowych chłopców, których najlepszym przedstawicielem był oczywiście Elvis Presley. Chyba każdy wie, jaką Elvis nosił fryzurę, oczywiście mamy tu na myśli lata 50-te i 60-te, a więc zaczesane na gładko boki oraz charakterystyczną welę (od słowa welonka) czyli podkręconą, uniesioną falę i włosy wytapirowane u samej nasady. Aktualnie modna jest nieco uproszczona wersja tej fryzury, a więc pompadour w wersji minimalistycznej. Ten trend aktualnie lansuje piosenkarz Shawn Mendes, który także nosi włosy zaczesane do góry w charakterystyczny pompadour. O ile Elvis miał włosy stylizowane na połysk, tak Shawn Mendes stawia na średni połysk.

Metroseksualny mężczyzna przechodzi do lamusa

Pamiętacie początek XXI wieku? Jeżeli tak, to wiecie, że od jego początku przez kolejne 10 lat bardzo modny był styl metroseksualny, który wylansował David Beckham. W tym przypadku mężczyźni otwarcie mówili o pielęgnacji i i nie wstydzili się spędzać długich godzin przed lustrem i często mieli więcej kosmetyków niż kobiety. Stawiali też na gładkie ciało, pozbawione choćby jednego włoska. Zatem wydepilowane nogi i klatki piersiowe były ich znakami rozpoznawczymi. Na wydepilowanych ciałach robili sobie tatuaże, które miały dodawać im charakteru. Były to zarówno napisy, jak i wzory plemienne.

Styl drwala w pigułce

Na początku drugiej dekady XXI wieku rozpoczęła się moda na styl drwala. Mężczyźni zaczęli masowo zapuszczać brody i znów bardzo popularne stały się salony barberskie. Broda musiała być bowiem nie tylko gęsta i imponująca, ale również odpowiednio wypielęgnowana. Ten styl przetrwał, choć dziś noszone są głównie brody w wersji średniej lub krótkiej, a także różne wersje kilkudniowego zarostu. Charakterystyczne dla tego stylu jest noszenie bardzo wygodnej odzieży, takiej jak bojówki czy joggery, a także koszule flanelowe i workery, czyli buty na mocnej podeszwie. Każdy drwal o swoją brodę musi właściwie dbać i tutaj doskonale sprawdzają się profesjonalne kosmetyki. Warto zainwestować chociażby w mydło do brody, które doskonale oczyszcza ją z wszelkich zanieczyszczeń, pomaga pozbyć się nadmiaru sebum, a jednocześnie nie przesusza skóry. Do tego warto podkreślić, że mydło do brody (link) ma bardzo różnorodne i do tego męskie zapachy, które gwarantują poczucie świeżości na dłużej. Oczywiście drwal swoją brodę musi regularnie czesać. Aby uniknąć twardej i suchej, powinien wcierać w nią olejki do brody.

Męski styl ewoluował na przestrzeni dekad, a nawet ostatnich lat. Warto stawiać na wygodę, ale i odpowiednią pielęgnację. Posiadanie brody wcale nie musi być problematyczne, jeśli stawia się na odpowiednie kosmetyki.

O autorze

Cafejka

Cafejka