Ciekawostki

Jak leczyć uzależnienie

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Walka z uzależnieniami jest bardzo trudna. To miesiące, lata podejmowania terapii, prób, odwyków, aby w końcu udało nam się zostawić za sobą przeszłość i zacząć życie na nowo. Jednak aby mogło to nastąpić, najpierw musimy podjąć leczenie. Jak wygląda i w czym ośrodek leczenia uzależnień może nam pomóc?

Uzależnienie od alkoholu — rozpoznanie u siebie problemu

Osoby zmagające się na co dzień z problemem uzależnień trudno funkcjonują w środowisku. Niestety bardzo często nie tylko sama osoba tkwiąca w nałogu ponosi konsekwencje swoich działań, ale otaczające ją środowisko również. Rodzina, bliscy, znajomi, szkoła czy miejsce pracy są także napiętnowane tego rodzaju problemami. Uzależnienia są bardzo różne, dlatego też rodzaje terapii, sposobów wychodzenia z nich mogą być odmienne.

Przede wszystkim, aby zacząć leczenie, najpierw należy uświadomić sobie problem. Niestety w większości przypadków problem ten jest nieuświadomiony. Alkoholizm w rodzinie jest uzasadniany po prostu trudną sytuacją społeczno-ekonomiczną, którą trzeba jakość psychicznie przetrwać. A do tego celu alkohol, jako uśmierzacz bólu sprawdza się bardzo dobrze.

Leczenie uzależnień od substancji psychoaktywnych, zmieniających percepcję rzeczywistości

Jeśli zaś chodzi o uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych, to często jest to uzasadnione chęcią zabawy ze znajomymi, rozluźnienia się, poczucia czegoś, czego w zwykłym życiu nie doświadczamy. Dlatego też może być to odskocznia od problemów, szarości dnia codziennego. A z racji tego, że nie rozwiązujemy przyczyny problemów, tylko uśmierzamy ich skutek, to pogłębiamy również swój nałóg.

Oprócz uzależnień wpływających na zmianę percepcji poprzez wykorzystanie substancji zmieniających nasze postrzeganie rzeczywistości można uzależniać się od różnych rzeczy. Gry hazardowe, gry komputerowe, praca, seks i wiele innych. Kiedy już uświadomimy sobie, że mamy problem, z którym samodzielnie nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, wówczas musimy zacząć szukać pomocy u specjalistów-terapeutów lub w ośrodkach uzależnień.

Terapia w ośrodku uzależnień

Jeśli zdecydujemy się na terapię bez udania się do ośrodka, wówczas będziemy wciąż tkwić w środowisku, które może nie być dla nas najlepsze. Im silniejszy nałóg tym potrzebne są radykalniejsze środki pomocy. Dlatego też warto znaleźć ośrodek uzależnień i udać się do niego.

Będziemy wówczas maksymalnie odizolowani od czynników, które potęgują nasz nałóg. Na początku dla organizmu może być to terapia szokowa, jednak z czasem, małymi kroczkami z pomocą psychiatrów, terapeutów i grupy wsparcia zaczniemy stawiać pierwsze kroki bez nałogu.

Czas spędzony w ośrodku możemy dobrze spożytkować, natomiast zawsze należy pamiętać, że w końcu przyjdzie dla nas moment sprawdzianu, kiedy w końcu wrócimy do domu, naszego środowiska. Czy znowu zajrzymy do butelki, weźmiemy narkotyki czy udamy się do kasyna? Niestety walka z uzależnieniem będzie trwała całe życie i tylko od nas i naszej motywacji będzie zależeć, czy powrócimy do nałogu, czy zmienimy swoje życie kompletnie. Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-alkoholizmu/

O autorze

Cafejka

Cafejka