Ciekawostki Polska Świat

Jaka whisky jest najpopularniejsza wśród koneserów?

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Jaką whisky polecają znawcy tematu? Co sprawdzi się u początkujących wielbicieli trunku, a co docenią wytrawni koneserzy? Oto zestawienie whisky z różnych destylarni, które budzą respekt na całym świecie.

Laphroaig

Jedna z kilku destylarni na wyspie Islay, na której powstała tradycja wysuszania jęczmienia słodowego palonym torfem. Daje to bardzo charakterystyczny gryzący aromat, ceniony przez wielu koneserów. Dla osób rozpoczynających przygodę z whisky torfowy smak może być jednak zbyt trudny, a nawet zniechęcający, dlatego lepiej sięgać po tę whisky, gdy ma się już jakąś wprawę w temacie. Klasykiem z tej destylarni jest Laphroaig 10yo, czyli po prostu dziesięcioletni. Znawcy twierdzą, że da się w niej wyczuć nuty popiołu, siana, wodorostów, a nawet palonego ebonitu.

Glenmorangie

Destylarnia, która stworzyła najpopularniejszy w Szkocji single malt (czyli whisky pochodząca z jednego rodzaju słodu jęczmiennego), a także jedną z najbardziej cenionych marek na świecie. Tradycją jest, że destylarnia zatrudnia na stałe szesnastu pracowników, o czym informuje również napis na etykiecie: Handcrafted by the Sexteen Men of Tain. Najbardziej cenioną przez koneserów propozycją jest Glenmorangie Signet destylowana z prażonego czekoladowego jęczmienia i leżakowana w beczkach po sherry. Wyczuwa się w niej aromat korzennych przypraw: cynamonu i kardamonu, poza tym grejpfruta i imbiru, a także kawy i kokosów.

Auchentoshan

Destylarnia położona w regionie charakteryzującym się łagodnym klimatem, co ma znaczący wpływ na szybsze dojrzewanie destylatu. Dzięki temu whisky Auchentoshan jest łagodna i aromatyczna zarazem. Wielu koneserów uważa, że z tego powodu jest ona najlepszą opcją do rozpoczęcia przygody z single maltami. Dodatkowo jest to whisky destylowana potrójnie, co należy do rzadkości i również sprzyja łagodnemu aromatowi. Flagowy produkt to Auchetnoshan 10yo, który jest określany przez koneserów jako świeży, delikatny, o kwiatowo–owocowym aromacie.

The Macallan

Jest uważana za Rolls Royce’a w świecie whisky. I nic dziwnego. To nie tylko ulubiona whisky Jamesa Bonda, ale również wielu bardzo zamożnych koneserów, którzy wydają bajońskie sumy, by zdobyć do swojej kolekcji butelki Macallana z limitowanych edycji. Najdroższe butelki osiągają na aukcjach zawrotne ceny nawet miliona dolarów. Macallana można jednak kupić znacznie taniej i samemu przekonać się o wyjątkowości tego trunku. Największy wpływ na aromat whisky ma tradycyjny proces dojrzewania destylatu w beczkach po hiszpańskim winie wzmocnionym sherry. Z kolei drewno, z którego powstają beczki wytwarza się ze stuletnich dębów.

Talisker

Whisky produkowana na wybrzeżu Loch Harport, co ma silny wpływ na morskie akcenty w aromacie. Beczki z trunkiem przechowuje się w magazynach bez szyb, dzięki czemu są wystawione na działanie morskiej bryzy. Koneserzy są zdania, że Talisker 10yo to whisky, której warto spróbować chociaż raz w życiu.

Nikka

Japońska whisky w zestawieniu? Jak najbardziej. Niektórzy koneserzy wody życia twierdzą, że japońska whisky już dawno zdetronizowała szkocką ze względu na czystość aromatów. Inni przekonują, że jest co najmniej warta degustacji. Nikka from the Barrel to blend (czyli whisky powstała z różnych gatunków słodu), który jest z pewnością wart uwagi. Jej cecha charakterystyczna to aromat, który powstaje dzięki leżakowaniu w różnych beczkach, m.in. po bourbonie i sherry.

Więcej informacji o whisky możesz znaleźć na stronie https://Dunder.Store/

O autorze

Cafejka

Cafejka