Ciekawostki Polska

Jakie są zalety i wady kosiarek samojezdnych?

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Choć dla wielu osób koszenie trawy to jeden z najprzyjemniejszych etapów przygotowania ogrodu do sezonu. Jednak dla wielu jest to zaledwie przykry obowiązek. Producenci sprzętu ogrodniczego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy nie lubią kosić trawy w postaci kosiarek samojezdnych. To idealna alternatywa dla posiadaczy dużych trawników. Jakie są zalety i wady kosiarek samojezdnych?

Czym są kosiarki samojezdne?

Kosiarka samojezdna to urządzenie, które może znacznie ułatwić proces ścinania zbyt wysokiej trawy. Kosiarka samojezdna umożliwia nam samodzielny wybór wysokości cięcia, a także zmniejsza trud koszenia — wystarczy, że usiądziemy wygodnie w siedzeniu i poprowadzimy nasze urządzenie.

Jest to świetna zabawa i miło spędzony czas, który dodatkowo pozwala na szybkie i sprawne wykonanie tak niewdzięcznej pracy, jak koszenie trawnika. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu, jednak najczęściej spotykane są ridery oraz traktory.

Ridery to urządzenia, które posiadają noże przed maszyną, co ułatwia kontrolę nad jazdą maszyny i zwiększa dokładność koszenia. Ridery z reguły posiadają przegubowy układ kierowniczy, co umożliwia osiągnięcie znacznie większej zwrotności maszyny. Traktory posiadają noże i cały mechanizm tnący pod maszyną. Traktory prowadzone są podobnie jak samochody, dlatego musimy zwrócić uwagę na fakt, że ich zwrotność jest mocno ograniczona.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę samojezdną?

Wybierając kosiarkę samojezdną, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które z pewnością pomogą nam w wyborze idealnego urządzenia. Po pierwsze rozmiar naszego trawnika. Kosiarki samojezdne idealnie się sprawdzają w przypadku bardzo dużych powierzchni. Jeśli posiadamy mały ogród, kosiarka samojezdna będzie stanowiła nic więcej, jak zbędny zakup. Kolejny aspekt to jakoś wykonania kosiarki samojezdnej.

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rozwiązań w wariantach cenowych od tych najtańszych do najdroższych. Nie warto z jednej strony polegać na najtańszych rozwiązaniach, gdyż one z reguły nie posłużą nam zbyt długo. Z drugiej strony najdroższe kosiarki samojezdne są przeznaczone do najbardziej wymagających i największych powierzchni — jeśli nie dysponujemy ogrodem wielkości boiska piłkarskiego, możemy z powodzeniem zrezygnować z tej drogiej inwestycji.

Kosiarka samojezdna — zalety i wady

Kosiarki samojezdne to niezwykle przydatne urządzenia, które mogą ułatwić nam pracę w większych ogrodach. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość obsługi oraz zerowy wysiłek, jaki towarzyszy koszeniu trawy. W zależności od wybranego modelu może on dostarczyć nam ogromnej frajdy.

Wadą kosiarek samojezdnych jest zdecydowanie cena. Są to drogie urządzenia, które stają się zupełnie nieopłacalne w przypadku działek mniejszych niż 1000 metrów kwadratowych. W takim przypadku znacznie rozsądniejszym wyborem będzie tradycyjna kosiarka spalinowa lub elektryczna.

O autorze

Cafejka

Cafejka