Książka - artykuły

Czytanie książek. Czy warto?

IMG 0195
Napisane przez Cafejka

Czytanie książek dla jednych to zupełnie strata czasu dla innych sposób na życie. Książki są z nami od zawsze, od najmłodszych lat towarzyszą naszemu życiu. Najpierw rodzicie czytali nam bajki, potem było składanie literek, wyrazów i pierwszych zdań. Początek edukacji szkolnej nieodłącznie jest związany z czytaniem i poznawaniem świata. Przez okres szkolny raz chętniej raz mniej sięgaliśmy po książki ( wiadomo lektury szkolne nie wszyscy uwielbiali). Ja osobiście w tym okresie się zniechęciłam do czytania, ogarniecie wszystkich epok i zapamiętanie historii było dla mnie uciążliwe. Na szczęście ten okres minął, teraz do niczego nie jestem zmuszana i sięgam po lekturę, która mnie interesuje. 

A jak wpływa na nas czytanie książek? Pozytywnie? Negatywnie?


 Zdobywanie wiedzy – dzięki czytaniu mamy możliwość zdobycia ogromnej wiedzy o świecie. Spędzanie czasu – czy nie szybciej mija nam jazda środkami transportu publicznego gdy mamy w ręku niesamowicie wciągającą lekturę? Podróż mija błyskawicznie, a my czytamy coś interesującego. Wieczór z książką dużo lepsza forma odpoczynku niż oglądanie np. pudelka i przemęczanie wzroku.

Słownictwo – czytanie wzbogaca nasze zakres naszego słownictwa. Poznajemy znaczenie nieznanych nam do tej pory słów, przykładów jego zastosowania. Wpływa to także na sposób naszego wysławiania się, większy zasób słów= ciekawsza i bogatsza treść.

 Rozwój wyobraźni – podczas czytania nie widzimy treści w sposób ” namacalny” dlatego zmuszamy nasz mózg do pracy i wyobrażamy sobie naszą historię. Miejsce, które autor opisuje, sytuację, rozmowy.

 Pamięć – zdecydowanie to jeden z największych plusów czytania. Czytając ćwiczymy naszą pamiętać, przerzucając kolejne kartki musimy ciągle pamiętać co było wcześniej by cała historia była spójna. Udzielając się na forach dotyczących danej książki, przywracamy sobie w pamięci daną historię, odtwarzamy sytuacje. Trening umysłowy mamy zapewniony.

Relaks, spokój dla ducha – Gdy po  całym dniu jesteśmy wyczerpani pracą, ktoś nas zdenerwował, szef nas skrytykował, koleżanka powiedziała niemiłe słowo. Wtedy wracamy do domku, parzymy kawę, zasiadamy w ulubionych fotelu, koc i książka. Pozwoli to nam się odprężyć, zapomnieć o złym dniu i zatonąć w lekturze. Należy      pamiętać, by nikt nam nie przeszkadzał i nie wołał co 5 minut i nie odrywał od czytania!


Kwalifikacje zawodowe– Praca w konkretnej branży np. informatyka, szkolnictwo, rozwój itd. wskazane jest nawet czytanie fachowego pisma. Każde nowo zdobyte informacyjne mogą okazać się potrzebne w konkretnej sytuacji i być może nasza wiedza pozwoli rozwiązać dany program. To pozwoli nam na zapunktowanie pracy. Idąc z nowinkami jesteśmy bogatszą cenniejsza osobą na rynku pracy.

 Kreatywność – pobudza bez dwóch zdań. W książkach nie ma żadnych barier, granic każdy pomysł jest tym dobrym. Podczas czytania może nam wpaść ciekawy pomysł coś co występuje u bohatera lub coś zupełnie nowego.

Forma poradnika – Jak wiele poradników powstaje to każdy ma wie. Nie zawsze to co piszą jest możliwe do wykorzystania ale samo ich czytanie powoduje, że często się uśmiechamy. Czasami coś wykorzystamy, zmienimy swoje życie lub chociażby jego część. Choć jest wiele przeciwników tego typu książek uważam, że są potrzebne i dają dużo do myślenia.

 Prezent – ostatni i najkrótszy podpunkt. Książka jest świetnym prezentem dla mamy, taty, przyjaciółki, chłopaka. Ważne jest by pasowała do danej osoby i trafiała w jego gusta.

O autorze

Cafejka