Recenzje książek

„Obcy” Maks Frei

obcy
Napisane przez Cafejka

„Obcy” autorstwa Maksa Freia to niezwykła powieść fantasy składająca się z kilku połączonych ze sobą części. Jest to również rosyjski bestseller.

 Maks Frei, a właściwie Swietłana Juriewna Martynczik urodziła się w Odessie w 1965 roku. Na początku uczyła się w wiejskiej szkole, później zajmowała się malarstwem i brała udział w projektach artystycznych. Obecnie mieszka w Wilnie.

Główny bohater, Sir Maks, zostaje przeprowadzony z naszego globu do magicznego miasta Echo przez Juffina Halleya, Najszacowniejszego Zwierzchnika. Nie tęskni on za swoim światem, w którym prowadził nudne życie. Od teraz jako Nocne Oblicze Najszacowniejszego Zwierzchnika Maks będzie w Małym Tajnym Wojsku Wywiadowczym rozwiązywał zagadki i poznawał swoje magiczne umiejętności, zgłębiał wiedzę o miejscu swojego obecnego pobytu, poznawał przeszłość swoich kolegów z pracy, spotykał niezwykłe osoby, a także przerażał wszystkich własnym stylem jazdy.

Poza Maksem poznajemy Sir Melifaro – gadatliwego i niedojrzałego, lecz oddanego przyjaciela oraz Dzienne Oblicze, Sir Shurf Lonley – Lockley – spokojnego, wzorowego pracownika, który ma śmiercionośne ręce, Lady Melamori – miłą i inteligentną współpracowniczkę oraz Sir Kofa Joch – starego i niezawodnego pracownika, a dowodzi nimi Juffin Halley oraz kilka innych osobowości.

Kompozycja opowiadań jest tak skonstruowana, że wymusza czytanie ich po kolei, bowiem jest to jedyny sposób, żeby uniknąć zamętu. Całość jest poprzedzona wstępem, z którym należy się zapoznać, żeby zrozumieć istotę książki.

Historie wciągają, a bohaterowie szybko przypadają nam do gustu. Zanim się obejrzymy, to nasza przygoda z Maksem z Echo dobiegnie końca.

Książka jest napisana wyważonym językiem, styl jest również dobry. Ma ona w sobie też sporą dawkę błyskotliwego humoru, ironii, baśniowości oraz intryg detektywistycznych.

Opis wykreowanej przez autorkę rzeczywistości jest tak barwny, że nie ma najmniejszego problemu z wyobrażeniem sobie tego niezwykłego miasta i jego mieszkańców.

Odważę się stwierdzić, że świat w tej powieści jest tak samo niezwykły jak ten wymyślony przez

J. K Rowling w sadze o Harrym Potterze.

Polecam.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu ZYSK i S-KA.

Tytuł: „Obcy”

Autor: Maks Frei

Wydawnictwo: ZYSK i S-KA

Ilość stron: 625

Gatunek: Fantasy

O autorze

Cafejka