Kulinaria

Barszcz ukraiński

DSC08071
Napisane przez Cafejka

Zupa w zimie to dopskonała sprawa, syci i rozgrzewa. Dziś kolejna odsłona z cyklu ulubione zupy Polaka ! Jak wiadomo z ostatnich doniesień medialnych, Polska jest światowym potentatem, jeśli chodzi o spożywanie zup. Wyliczono, że  statystyczny Polak spożywa 103 litry zupy rocznie. Z tego prawie 3/4 są to zupy domowe, reszta, niestety – bo jestem zdecydowaną przeciwniczką zup typu „gorący kubek” – to zupy w proszku lub tym podobne. Uważam, że ugotowanie zupy nie wymaga zbyt wiele czasu, ani nie jest skomplikowane. Mam nadzieję, że podzielacie moje zdanie ? 🙂

 

Barszcz ukraiński

Składniki:

2 marchewki

1 pietruszka

1 mały kawałek selera

5 średnich ziemniaków

1,5 litra bulionu 

1 puszka białej fasoli

350 g buraków

1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego

3 łyżki śmietany 18%

sól

pieprz

1,5 łyżki posiekanego koperku 

 

Wykonanie:

Warzywa obieramy i kroimy w kostkę. Wszystkie oprócz buraków wrzucamy do garnka, zalewamy bulionem i gotujemy, aż warzywa będą miękkie, dodajemy buraki i kwasek cytrynowy, pamiętajmy, żeby kwasek dodawać z burakami. Ma on na celu zachowania ładnego koloru buraków, ale gdybyśmy go dodali wcześniej, ziemniaki nie ugotowałyby się.

Zupę gotujemy na średnim ogniu jeszcze około 15 minut, dodajemy całą zawartość puszki  z fasolką i zalewą.  Na koniec dodajemy śmietanę i przyprawiamy, posypujemy koperkiem.

O autorze

Cafejka