Kulinaria

Nietypowe przepisy na kurczaka

Napisane przez Cafejka

Kurczak z rożna. Pierś z kurczaka saute z patelni. Kurczak w panierce, opiekane udka, kurczak w rosole. Zaraz – a gdyby tak wypróbować coś zupełnie nowego? Wszak mięso podawane ciągle na ten sam (lub bardzo podobny) sposób może przejeść się każdemu. Poszukajmy więc ciekawszego przepisu na kurczaka – razem lub na własną rękę.

Na toskańską modlę

Na pierwszy, że tak napiszę, ogień pójdzie jedno z moich ulubionych dań w ogóle, czyli przepis na kurczaka po toskańsku. Potrawa ma także tę zaletę, że jest szybka i nie wymaga wielu trudnych do zdobycia składników. Potrzeba nam w zasadzie tylko około pół kilo filetów z kurczaka, puszkę pomidorów bez skórki lub całe pomidory do sparzenia i obrania, dwie małe cukinie, bakłażana, i ewentualnie trochę czosnku, olej i gęsta śmietanka, taka jak do zup.

Do tego oczywiście przyprawy – pieprz, sól, mięta, tymianek, oregano – lub po prostu gotowa mieszanka toskańska. Mięso trzeba skroić na przykład na paseczki, z warzywa obrać ze skórki i drobno posiekać. Wszystkie składniki wkładamy do garnka, przyprawiamy, mieszamy. Wstawiamy do piekarnika na jakieś 40 minut. Jeszcze ciepłe i upieczone mięsko polewamy śmietanką. Pycha!

Kurczak po koreańsku

Teraz udajmy się bardziej na wschód. Jak dość powszechnie wiadomo, kuchnia dalekowschodnia bardzo wysoko ceni sobie mięso drobiowe – może dlatego, że w krajach tych jest o nie względnie łatwo. Stąd też prawdziwy wysyp różnych azjatyckich przepisów na kurczaka – po chińsku, wietnamsku, tonkijsku… Ale kurczak koreański jest dość mało u nas znany. Jeśli mowa o składnikach, trzeba się tu nieco bardziej wysilić i odwiedzić kilka sklepów „branżowych”. Będziemy na pewno potrzebować kilku chudych filetów z piersi, trzech cebulek dymek i trzech dużych ząbków czosnku, dwie cukinie, sosu sojowego, papryczki chilli lub chili w proszku, oraz łyżeczki oleju sezamowego i octu (najlepiej ryżowego). Natomiast samo przyrządzenie jest już bajecznie łatwe. Najpierw w misce mieszamy pokrojone w kostkę mięso, cukinię w słupkach, czosnek, cebul i startą papryczkę. Całość mieszamy z sosem sojowym, olejem sezamowym i octem. Na dobrze rozgrzanej patelni z olejem sezamowym wykładamy następnie mieszaninę i dusimy ja pod przykryciem przez około dziesięć minut, co jakiś czas przewracając. Pod koniec mięso kurczaka ma być miękkie i zrumienione. Danie podajemy z chińskim makaronem lub ryżem.

Kurczak orientalny w zupie

Skoro już jesteśmy przy tych nieco bardziej egzotycznych przepisach na kurczaka, spróbujmy jeszcze z zupą tajską. Kurczak podawany jako mięso do takiej zupy ma wiele zalet, nie tylko smakowych. Przede wszystkim będzie go w niej względnie dużo – bo zupa ta jest wbrew pozorom mięsna i sycąca. Po drugie – do jej ugotowania używamy wyłącznie delikatnego, chudego mięsa z piersi drobiowej, tak więc praktycznie nie ma w niej tłuszczu. O smaku jej stanowią zaś dodatki – mleko kokosowe, chili, imbir czy kolendra. Przepisów w sieci jest mnóstwo, ale w podstawowej swej wersji zupa tajska jest taka sama i bardzo prosta w przygotowaniu.

Szukajmy dalej!

To oczywiście tylko co ciekawsze przykłady – pomysłów i inspiracji jest wiele. W sieci można znaleźć niejeden ciekawy przepis na kurczaka – na przykład na udka z warzywami i chorizo, na kurczaka duszonego w śmietance z krewetkami i kolendrą, czy liczne burgery i sałatki z dodatkiem mięsa drobiowego. Moja rada na koniec? Warto sięgać do kuchni różnych, czasem dalekich stron świata. Wtedy na naszym stole nigdy już więcej nie zagości nuda.

O autorze

Cafejka