Któż z nas nie lubi żółtego sera? To wspaniały dodatek do kanapek, chętnie dodajemy go też to wielu dań na ciepło, jak chociażby pizza czy rozmaite zapiekanki. Wiele dzieci tak uwielbia ten wyrób, że z przyjemnością pogryza go w ramach samodzielnej przekąski.
Kolejnym bardzo pysznym i można by rzec uniwersalnym serem jest ser biały – stanowi on bazę potraw zarówno wytrawnych, jak i tych na słodko. Podobnie jak pierwszy z wymienionych, biały ser można jeść tak na surowo, jak i po obróbce termicznej. Te dwa gatunki znane są chyba każdemu, ale tak naprawdę jest ich znacznie więcej. Taleggio, Gorgonzola, Parmigiano Reggiano… Nazwy te nic Ci nie mówią? Najwyższy czas to zmienić! Jeśli uznajesz się za prawdziwego miłośnika serów, odkryj ich fascynujący świat i sprawdź, co może Ci zaoferować!
Ser serowi nierówny…
Jak zostało wyżej nadmienione, najbardziej znanymi i chyba najczęściej wykorzystywanymi w kuchni polskiej są sery: biały i żółty. Każdy z nas ich smak zna doskonale. Tymczasem świat serów jest znacznie większy, bowiem obejmuje niemalże 4000 najróżniejszych gatunków! Sery można podzielić na podpuszczkowe, kwasowe, kwasowo-podpuszczkowe oraz zwarowe. Wśród serów podpuszczkowych wyróżnić można: twarde (jak nasz poczciwy ser żółty), półtwarde oraz miękkie. Z kolei sery kwasowe dzielimy na niedojrzewające (np. twaróg, czyli biały ser) oraz dojrzewające.
Największą zawartość tłuszczu mają tak zwane sery śmietankowe, w następnej kolejności są sery pełnotłuste, tłuste, półtłuste, odtłuszczone oraz chude. Produkowane są one z różnych rodzajów mleka, m.in. krowiego, koziego czy owczego. Jeśli uwielbiasz wyroby tego rodzaju i nie boisz się poszerzania kulinarnych horyzontów, koniecznie musisz poznać wspomniane już sery Taleggio, Gorgonzola, Parmigiano Reggiano. Ojczyzną każdego z nich są Włochy. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej:
Parmigiano Reggiano
Parmigiano Reggiano, czyli popularny parmezan, to ser pochodzący z regionu Emilia-Romania, znajdującego się na północy Włoch. Parmezan jest serem podpuszczkowym twardym, wytwarzanym z mleka krowiego. Jaki jest sekret jego charakterystycznego, wyrazistego smaku? Ser ten leżakuje w solance średnio przez 24 do 26 dni. Sól w tym czasie wnika w ser na głębokość około 2 cm, a przesiąka go w całości w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Parmezan, pod warunkiem, że mówimy o oryginalnym wyrobie, jest jednym z najbardziej cenionych włoskich serów.
Gorgonzola
Gorgonzola jest niebieskim serem pleśniowym, wytwarzanym z mleka krowiego, zaliczanym do serów podpuszczkowych miękkich. Podobnie jak parmezan, także pochodzi z północy kraju, a dokładniej z regionu Lombardia. Jego nazwa pochodzi od miasta Gorgonzola. Ser ma bardzo charakterystyczny, wyrazisty smak, którego nadają mu przerosty pleśni. Stopień jego pikantności uzależniony jest od dojrzałości. Ze względu na ów oryginalny smak, gorgonzola to ser niezwykle ceniony we włoskiej kuchni.
Taleggio
Oto kolejny znakomity ser z Lombardii. Należy on do miękkich serów dojrzałych. Podobnie jak pozostałe, wytwarzany na bazie mleka krowiego. Jest lekko słonawy, o dość delikatnym, kremowym smaku. Za to jego zapach jest stosunkowo ostry. Taleggio to ser uniwersalny, bowiem doskonale komponuje się zarówno z owocami, jak i z daniami wytrawnymi, np. zapiekankami różnego rodzaju.
Serowa uczta
Jeśli naprawdę lubisz sery, możesz sięgać po nie w ramach przekąski – deska serów, wypełniona ich najrozmaitszymi gatunkami, to prawdziwa uczta dla każdego serowego fana. Coś takiego doskonale sprawdzi się na każdym przyjęciu i nie tylko. Poza tym możesz wyżej wymienione sery wykorzystać do przygotowania pysznego zapiekanego makaronu (prosty i szybki przepis znajdziesz TUTAJ).
Jakie składniki będą Ci potrzebne? Poza serami, makaron penne, śmietanka, masło, szczypta gałki muszkatołowej oraz sól i pieprz do smaku. Sery Taleggio i Gorgonzola dodaj do rondelka ze śmietanką i masłem. Gotuj na małym ogniu, aż sos uzyska gładką konsystencję. W oddzielnym garnku ugotuj makaron, wymieszaj go z sosem, a następnie przełóż do naczynia żaroodpornego. Wierzch potrawy posyp startym parmezanem i zapiekaj. Gotowe!