Kulinaria

Potrzebujemy przewodnika do świata win

Napisane przez Cafejka

Jeszcze zaledwie kilka wieków temu, co w historii świata jest okresem niemal zupełnie nic nie znaczącym, nasz kraj był gęsto pokryty wspaniałymi winnicami i każdy region posiadał swoje tradycje winiarskie. Kilka chłodniejszych wieków wystarczyło jednak, by miejsce winnic zajęły popularne dziś browary, a nasza wiedza o winie niemal zupełnie wyparowała. Tradycje winiarskie wciąż są podtrzymywane chociażby na Ziemi Sądeckiej, ale jako społeczeństwo zupełnie zapomnieliśmy, co się z winem robi. Nie powinniśmy się tego faktu wstydzić – znacznie lepiej jest mu skutecznie zaradzić. Potrzebujemy właściwego przewodnika po świecie wina i może nim się stać najlepiej faktoria win.

Do czego nam wino?

Niewielka liczba rodzinnych winnic i zniknięcie trunku ze świadomości społecznej to zjawiska, przez które wino stało się w odbiorze społecznym niemalże napojem egzotycznym. W wyniku tego zapomnieliśmy, jak należy je właściwie traktować. W krajach, gdzie tradycje winiarskie są bardziej żywe, wyróżniamy pięć podstawowych zastosowań wina:
• Stołowe;
• Towarzyskie;
• Relaksacyjne;
• Romantyczne;
• Na prezent.
Zdecydowanie najwięcej wina wypijanego na świecie to wina stołowe, które dobieramy do potraw i dzięki nim podkreślamy smak tego, co jemy. Wina tego typu zwykle nie są przesadnie wyszukane i ich podstawowym zadaniem zawsze będzie stworzenie skutecznego tandemu z jedzeniem. Wykorzystywanie w ten sposób zwykle droższego wina, z którego skorzystamy w czasie romantycznego wieczoru czy w ilości nie większej niż jeden kieliszek w czasie czytania książki, byłoby zwykłym marnotrawstwem i marnowaniem znakomitego trunku. Z kolei na prezent powinniśmy wybierać wina o nietypowym smaku i z nutami, jakich zbyt często się nie spotyka.

Ocena wina

Umiejętność określenia, do czego tak naprawdę nadaje się konkretne wino, nie jest wcale oczywista. Czasami można kierować się opisem zaserwowanym nam przez samego producenta, co jednak nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ właściciel winnicy ma prawo mieć dobre zdanie o swoim produkcie, nawet jeśli jest ono mocno na wyrost. Podstawowe umiejętności winiarskie pozwolą nam na pewno zweryfikować najbardziej oderwane od rzeczywistości opisy na etykietach, ale niezależnie od wszystkiego, dobrą decyzję można podjąć dopiero po spróbowaniu wina. Dlatego nawet jeśli sami posiadamy niezgorsze zdolności recenzowania wina, faktoria win będzie dla nas cennym źródłem informacji odnośnie tego, co tak naprawdę prezentuje sobą dana butelka. Pomoże nam to uniknąć rozczarowania.

O autorze

Cafejka