Hyde park

Kupujesz głośniki bezprzewodowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Smartfony służą nie tylko do prowadzenia rozmów, pisania wiadomości tekstowych, korzystania z internetu czy specjalnych aplikacji ułatwiających nam codzienne funkcjonowanie. To także produkt, w którym przechowujemy i, z którego słuchamy muzyki w postaci plików mp3. Odsłuch z telefonu nie stwarza jednak możliwie najlepszych warunków jakościowych jeśli chodzi o brzmienie.

Nieco poprawiają tę sytuację słuchawki, ale są niewygodne i wymagają ciągłego podłączenia ze smartfonem, a zatem np. przemieszczając się po mieszkaniu, będziemy musieli nosić ze sobą telefon żeby móc słuchać ulubionych albumów. Alternatywę stanowią głośniki przenośne. Sprawdźmy, jaki głośnik bezprzewodowy wybrać.

Połączenie ze źródłem

Najważniejszym aspektem jest sposób komunikacji głośnika ze źródłem, z którego będzie odtwarzana muzyka. Na rynku istnieją głośniki, które mogą wykorzystywać trzy rodzaje komunikacji bezprzewodowej. Są to Bluetooth, Wi-Fi i AirPlay. Ten ostatni przeznaczony jest do łączenia się jedynie z produktami Apple. Z pozostałych dwóch bardziej racjonalnym wydaje się Bluetooth, który jest bardziej niezawodny, ze względu na fakt, że nie wymaga połączenia z internetem. Dzięki temu, będziemy mogli słuchać muzyki nawet bez dostępu do sieci.

Moc

Na jakość muzyki i jej głośność wpływa moc urządzenia. Oczywiście, ze względu na fakt, że omawiane głośniki są produktami przenośnymi, są to małe przedmioty. Niewielkie rozmiary ograniczają możliwości siły głośników. Nie możemy liczyć na to, że będą one posiadały taką moc, jak chociażby głośniki od wieży stereo. Większość produktów posiada moc w przedziale 10-20 W. Jeżeli zależy nam na jak najbardziej głośnym odsłuchu, postawmy na te o mocy 20 W. W sklepach specjalistycznych można natrafić nawet na modele, które posiadają moc większą niż poziom 20 W. Są to zazwyczaj jednak drogie produkty. Warto także wiedzieć, że większa moc głośnika nie tylko umożliwia głośniejsze słuchanie, ale także lepsze jakościowo, co jest odczuwalne nawet przy umiarkowanym poziomie volume. Większa ilość watów to bowiem zapas energii. Dzięki temu, głośniki mniej trzeszczą, a muzyka staje się bardziej selektywna. Warto zatem kupić te mocniejsze modele, nawet jeśli nie zamierzamy słuchać głośno. Głośniki o niskiej mocy mogą trzeszczeć nawet przy niskim poziomie volume.

Subwoofer

Jeżeli muzyki słuchamy aktywnie, rozróżniamy instrumenty oraz nacechowanie tonalne, nie wystarcza nam jedynie traktowanie dźwięków jako zagłuszacza ciszy, to postawmy na model wyposażony w subwoofer. Dzięki niemu, muzyka zostaje nasycone niskimi tonami, a bas przyjemnie wypełnia przestrzeń pokoju. Muzyka przestaje być płaska i dostaje dodatkowej energii.

O autorze

Cafejka

Cafejka