Lifestyle Zdrowie

Dieta roślinna na co dzień

Napisane przez Redaktor

Wszyscy, którzy chcą zrezygnować z mięsa i wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, powinni zmiany wprowadzać stopniowo. Dieta wegan czy wegetarian na pewno jest bardzo zdrowa i można dzięki niej dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Jednak trzeba pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu pożywienia.

Badania potwierdzają, że osoby, które wyeliminowały z diety produkty wysoko przetworzone i spożywają tylko te pochodzenia roślinnego są znacznie zdrowsze. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka w młodym wieku jest nawet o 40% niższe niż u osób spożywających mięso. Dieta roślinna stosowana na co dzień pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę. Dzieje się tak, ponieważ wegetarianie i weganie spożywają mniej kwasów tłuszczowych, a więcej błonnika. To z kolei przyczynia się do spadku poziomu cholesterolu we krwi, a przez to jest niższa zapadalność na chorobę wieńcową serca.

Chcąc przejść na żywienie tylko i wyłącznie roślinami, zmiany należy wprowadzać stopniowo. Jeśli do tej pory mięso było codzienne obecne w menu, trzeba pomału ograniczać jego ilość. Na początek można spożywać je co drugi dzień, potem dwa razy w tygodniu, a na końcu raz na tydzień. Stopniowo wprowadzając zmiany będzie łatwiej, niż rezygnując ze wszystkiego na raz. Nagła zmiana może okazać się nie do zaakceptowania i skończyć niepowodzeniem. Metodą małych kroków łatwiej uniknąć porażki.

Eliminując mięso i produkty odzwierzęce powinno wprowadzać się odpowiednie roślinne zamienniki. Nieprawidłowo zbilansowana dieta roślinna może przyczynić się do niedoboru żelaza, witaminy B12, wapnia oraz kwasu foliowego. Brak żelaza może prowadzić do anemii. Aby tego uniknąć, należy wprowadzić do menu fasolę, soczewicę, orzechy i zielone warzywa. Witamina B12 znajduje się w mleku sojowym, płatkach zbożowych oraz ekstraktach drożdżowych. Brak produktów mlecznych w diecie może zaburzyć gospodarkę wapniową w organizmie. Aby tego uniknąć dobrze jest spożywać orzechy, sezam, pestki słonecznika, produkty sojowe oraz zielone warzywa liściaste. Kwas foliowy występuje w dużych ilościach w fasoli, owocach, zielonych warzywach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Dieta roślinna może poprawić jakość życia. Jest przeznaczona dla każdego, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem. Należy tylko pamiętać o dostarczeniu wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Dieta roślinna jest bardzo bogata w błonnik, wpływa przez to dobrze na metabolizm, sylwetkę oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób. Należy pamiętać, aby wyeliminowane mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego zostały zastąpione roślinnymi zamiennikami. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

O autorze

Redaktor