Lifestyle

Jak bezpiecznie kupować w sieci?

Napisane przez Cafejka

Kupowanie przez Internet cieszy się coraz większą popularnością, albowiem jest szybkie i wygodne. Fakt, że często kupujemy za pośrednictwem sieci towary i usługi powinien sprawić, że musimy zdawać sobie sprawę, iż istnieją potencjalne zagrożenia, bezpośrednio związane z e-handlem. Obecnie handel elektroniczny rozwija się w bardzo szybkim tempie i niemalże każdego dnia ma nowych zwolenników. Aby kupować w sposób bezpieczny i świadomy, powinniśmy zwrócić uwagę na zagrożenia, a między innymi mogą być to fałszywe sklepy internetowe, czy też innego typu wyłudzenia.

Udane i pewne zakupy

Obecnie istnieje szereg różnorodnych sklepów, dlatego zakupy przez Internet nie są formą monotonną, lecz przeciwnie bardzo zróżnicowaną. Niekiedy jednak sklepy w sieci mogą być narażone na ogromne niebezpieczeństwo powiązane z błędami technicznymi bądź też z błędną polityką przechowywania danych. Dodatkowo klienci korzystający z tego typu usług mogą mieć szereg problemów z określeniem rzetelności sklepu oraz jakości sprzedawanych w nim produktów. W czasie pierwszego kontaktu z nowym sklepem internetowym, każdy klient powinien zwrócić baczną uwagę na jego wiarygodność. Sklep powinien, więc cechować się legalnością, zaś na jego stronie muszą znajdować się wszystkie dane, czyli nazwa firmy, nazwisko właściciela, czy też adres siedziby, numer NIP i numer Regon. Dane te możemy znaleźć w regulaminie sklepu.

Rzetelny i sprawdzony sklep internetowy

Każdy sklep internetowy, który to pragnie w oczach klientów uchodzić za rzetelny, pewny i sprawdzony powinien mieć własny regulamin, a także politykę prywatności, którą klient musi zaakceptować, jeżeli chce skorzystać z jego usług. Najczęściej także sklepy internetowe działają pod własną domeną. Zanim zaczniemy kupować powinniśmy także zapoznać się z warunkami reklamacji oraz zwrotu pieniędzy. Informacje te zawarte są na stronie produktu lub też w regulaminie. Polskie prawo przewiduje możliwość oddania towaru do dziesięciu dni, bez podawania przyczyny, zaś rzetelne sklepy dostosowują się do niego.

W trosce o bezpieczeństwo

Oczywiście trudno jest nam rozpoznać od razu fałszywy sklep, dlatego przed zakupami, powinniśmy przeprowadzić mały wywiad środowiskowy. Najlepszą metodą jest oczywiście przejrzenie komentarzy, które zostawili dotychczasowi klienci. Dzięki takiemu, rozważnemu podejściu do zakupów, będziesz mieć pewność, że będą udane.

O autorze

Cafejka