Lifestyle Zdrowie

Jak kawa wpływa na organizm?

Napisane przez Redaktor

Kawa. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej dnia. Ten jeden z najpopularniejszych napoi na świecie pijemy na potęgę o każdej porze dnia. Szacuje się, że przeciętna osoba wypija średnio 4 filiżanki dziennie, które stanowią rozsądną dawkę i dają blisko 160 litrów w ciągu roku. Przez wiele lat narosło wokół niej wiele mitów, z którymi warto raz na zawsze się rozprawić. Liczba projektów medycznych badających jej właściwości na zdrowie ciągle rośnie. Pomimo tego, niektóre kwestie i pytania wracają jak bumerang.

Czy kawa szkodzi wątrobie?

Wbrew powszechnie panującym przekonaniom, picie kawy przynosi pozytywne rezultaty. Oczywiście, jeśli tylko zachowujemy umiar w jej piciu. Amerykańscy badacze udowodnili, że kawa pomaga w regeneracji wątroby. Wypicie filiżanki może zwiększyć metabolizm występujących w komórkach lipidów i ostatecznie chronić przed stłuszczeniem. Jest też dobra wiadomość dla osób walczących z nadwagą – w badaniach pojawia się też zaleta wspomagania redukcji tkanek tłuszczowych. Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się z zalet płynących z kawy, bowiem nie jest ona zalecana osobom z problemami krążenia.

A może pomaga?

Dla wielu zaskakujący może być fakt, że kawa może pomóc uchronić nas i naszą wątrobę przed niechcianymi skutkami spożywania alkoholu. Okazuje się, że wystarczą dwie kawy dziennie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób wątroby, takich jak marskość czy też rak. Z czego to wynika? To wszystko dzięki związkom występującym w kawie, do których należy między innymi dobrze znana kofeina lub kwas chlorogenowy. Pomagają one w usuwaniu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za uszkodzenia tkanek, z których zbudowana jest wątroba. Co więcej, naukowcy z University of Southampton twierdzą, że kawa posiada takie same właściwości jak leki, które stosowane są w leczeniu profilaktycznym. Nie można jednak zapominać, że głównym czynnikiem sprawczym marskości wątroby jest alkohol, który należy ograniczyć, a kawa może tylko przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na chorobę aż o blisko połowę.

Którą kawę wybrać?

Dzięki ekspresom w kilka minut możemy wyczarować w kuchni każdą kawę świata. Wiele osób lubi wersje z dużą ilością mleka lub śmietanki, kostek cukru, egzotycznymi przyprawami lub słodkimi sosami, jednak czy są one dla nas zdrowe i niosą te same pozytywy jak mała czarna? Naukowcy przekonują, że wszystko co najlepsze w kawie ma swoje źródło w naparze, dlatego dobrze jest zrezygnować z dodatków.

O autorze

Redaktor