Lifestyle Moda

Powstawanie pereł i ich zastosowanie w biżuterii

Napisane przez Redaktor

Perły są cenionym surowcem w sztuce jubilerskiej. Toteż ich powstawanie, i dalsza obróbka są tak ważne, by mogły cieszyć oko milionów osób. Zapoznanie się z tym, jak to wszystko dzieje się w naturze, pozwoli na stwierdzenie, że perły są wyjątkowe pod każdym względem, a ich unikatowość ponadczasowa.

Jak powstają perły?

To właśnie małże są odpowiedzialne za te piękne cuda, które są dla nas tak cenne. Wystarczy, że dostanie się do niego jakiekolwiek najmniejsze ciało obce, np. ziarnko piasku, odłamek muszli, komórki innych roślin i stworzeń, a nawet własne. Dzięki temu, dochodzi do reakcji małża, która rozpoczyna się od utworzenia dołka, w miejscu, w którym jest coś obcego. Ten się pogłębia i małż otacza nieznane, wytwarzając, tzw. woreczek perłotwórczy. Następuje produkcja substancji perłowej, która bardzo dokładnie otacza ciało obce, tak by nie przeszkadzało w funkcjonowaniu. Ta otoczka stopniowo grubieje i staje się perłą. Może ona znajdować się w wewnętrznej stronie muszli małża, lub w jego ciele.

Nietuzinkowa biżuteria

Perły są wyjątkowe na tle innych surowców biżuteryjnych. Ich naturalne zabarwienie jest bardzo zróżnicowane. Mogą one być koloru:

– białego,

– kremowego,

– różowego,

– niebieskiego,

– czarnego.

Na samym początku powstaje szczegółowy projekt każdej rzeczy biżuteryjnej. Ich dokładne opracowanie pozwala na idealne dostosowanie do realnych rozmiarów, i wytworzenia unikatowych cudeniek.

W następnej kolejności jest wykonanie wszelkich modeli woskowych, lub modeli 3D, które będą odzwierciedlały ostateczny efekt. Perły, które znajdą się w wybranej sztuce biżuterii, nie poddawane są obróbce. Dzięki temu można je nosić takie, jak powstały naturalnie.

Różnorodność modeli

Do wyboru jest mnóstwo wersji biżuterii, w których mogą być osadzone prawdziwe perły. Należą do nich:

– kolczyki,

– wisiorki,

– naszyjniki,

– bransoletki,

– pierścionki.

Wszystkie one mogą stanowić znamienite połączenie z innymi surowcami, takimi jak: złoto czy srebro.

Nadzwyczajne zestawienia

Każdy model biżuterii, zawierający w sobie perły, idealnie nada się do tego by podkreślić piękno i dodać uroku. Dlatego też w swojej luksusowej wersji, perły znane są z tego, że zakłada je się na wybrane okazje, a także do przepięknych stroi, których będą doskonałym uzupełnieniem. Każda stylizacja będzie wyraźniejsza, i ukaże to, co skrywane we wnętrzu. Taka biżuteria jest także dziełem artystycznym salonu jubilerskiego, w którym to można zakupić jej niepowtarzalne warianty.

O autorze

Redaktor