Lifestyle

Stylowe dodatki do salonu – jak je wybrać?

Napisane przez Cafejka
Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w każdym domu oraz mieszkaniu. Olbrzymi wpływ na jego charakter mają oczywiście meble, ale niebagatelną rolę należy też przywiązywać do dodatków, które w dużej mierze nadają temu pomieszczeniu odpowiedni charakter.

Choć popularne jest ostatnio urządzanie salonów w stylu nowoczesnym czy industrialnym, to tak zorganizowany i zaaranżowany salon jest pomieszczeniem mało ciekawym i nieco smutnym.

Odpowiedni kolor

Pierwszym dodatkiem który pozwoli nam ożywić wnętrze, jest oczywiście kolor. Ten powinien nie być zanadto intensywny, ale też niewskazane jest malowanie salonu całkowicie na biało. Zwłaszcza że w większości domów jest to największe dostępne pomieszczenie i nie ma żadnego powodu, aby optycznie należało je powiększać. Z najpopularniejszych barw wybrać należy limonkową zieleń, żółć cytrynowa, a także pomarańcz, turkus czy fiolet. W pokojach dziennych urządzonych w stylu klasycznym i tradycyjnym lepiej sprawdzą się metaliczne dodatki srebrne, złote i miedziane oraz te o barwach pastelowych, takich jak pisakowa żółć, niebiański błękit czy po prostu zieleń.

Ciepły motyw poduszek

Kiedy już pomalujemy salon, to może zabrać się za dobór odpowiednich dodatków. Te powinny być dopasowane do charakteru salonu i jego aranżacji. Zatem jeśli upieramy się przy stylu industrialnym, to poduszki z ciepłymi motywami nie będą tutaj najbardziej wskazane. Doskonale pasować zaś będą wszelkie dodatki metaliczne, przemysłowe i fabryczne. W salonach klasycznych i tradycyjnych świetnie zagrają przedmioty z duszą, rękodzieła takie jak koronki, porcelanowe figurki i patery lub też tkaniny w kratkę. Musimy mieć tutaj świadomość, że dodatki w dużej mierze będą decydować o odbiorze pomieszczenia przez osoby nas odwiedzające. Jeden niepasujący element potrafi zburzyć całą kompozycję. Co więcej wykorzystując odpowiednie dodatki, jesteśmy w stanie, bez konieczności wymiany mebli, całkowicie zmienić styl naszego salonu.

POP ART

Jeśli nasz salon nie jest utrzymany w klasycznym stylu, to ciekawym wyborem są dodatki z gatunku pop art. Tu motywem przewodnim jest zabawa i design. Taka dekoracja jest tym ciekawsze, że pozwala nam na nieco swobodniejsze układanie dodatków oraz ich szerszy wybór. Sama konwencja jest bowiem nieco luźniejsza, a wariactwo czy brak dopasowania, staję się w niej niekiedy atutem. Możemy też zdecydować się na wnętrze w stylu glamour. Pomieszczenia tego typu wyróżniają się licznymi połyskliwymi dodatkami z bogatymi zdobieniami. Urządzając wnętrze w tym stylu, można mieszać faktury i bawić się formą, aby tworzyć pełne przepychu kompozycje. Zadbać należy jedynie o to, aby zastosowane przez nas dodatki nie dotykały pojęcia kiczu oraz tandety. W takim przypadku zamiast stylowego salonu otrzymamy finalnie absolutny obciach. Na koniec warto zaplanować miejsca, gdzie znajdować się będą dodatki. Możemy tu wykorzystać otwarte półki, a także parapety. Dobrym posunięciem jest montaż specjalnej półki, która będzie znajdowała się za sofą. Z kolei dawno wyszło z mody, umiejscawianie dodatków, bezpośrednio nad telewizorem.

O autorze

Cafejka