Uroda

Akcja pielęgnacja – domowa maseczka oczyszczająca na wiosnę

Napisane przez Anna Kuligowicz

Każda kobieta powinna kilka razy w miesiącu zafundować sobie chwilę na domowy zabieg twarzy, jakim jest maseczka oczyszczająca. Całość zajmuje od 15 do 30 minut, a efekt poprawy wyglądu skóry jest natychmiastowy. Podczas robienia takich maseczek warto pamiętać o odpowiednim doborze składników, a kiedy kupujemy gotowe maseczki nie dajmy się złapać na sztuczki producentów.

Zabiegane kobiety bez problemu znajdą szeroki wybór maseczek oczyszczających w saszetkach do jednorazowego użycia w każdej drogerii. Ich koszt jest bardzo niewielki, więc każda z nas może sobie na nią od czasu do czasu pozwolić. Jak one działają i czy rzeczywiście oczyszczą naszą skórę  twarzy?

Wiele producentów idzie na łatwiznę i daje nam produkt, który w rzeczywistości tylko matowi cerę, a nie ją oczyszcza. Sprawdzając skład na gotowych maseczkach zwróćmy uwagę na takie pozycje jak: krzemionka, talk, kaolin oraz wszelkiego rodzaju glinki. Maseczki o takim składzie absorbują wydzielinę z gruczołów łojowych, jednak w rzeczywistości nie oczyszczają cery. Innym składnikiem, dość często pojawiającym się w produktach kosmetycznych reklamowanych, jako oczyszczające znajduje się zielona herbata. One hamują rozwój drobnoustrojów, jednak także nie oczyszczają skóry w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Najskuteczniejsze maseczki oczyszczające to takie, które usuwają zrogowaciały naskórek. Eliminują one martwe komórki naskórka, nadmiar sebum, a także nagromadzone zabrudzenia w skórze. W składzie takich maseczek powinny się znaleźć alfahydroksykwasy i enzymy.

Jeśli mamy chwilę czasu warto wykonać domową maseczkę oczyszczającą samodzielnie – składniki są łatwo dostępne w sklepach spożywczych, a przy tym będziemy miały znacznie większą frajdę robiąc sobie taki zabieg. Poniżej znajdują się przepisy na kilka prostych, ale skutecznych maseczek oczyszczających.

Przepisy na domowe maseczki oczyszczające:

Domowa maseczka oczyszczająca z mąki 

Składniki:

– 2 lyzki maki

– 1 łyżka miodu

– ok. 1 szklanka ciepłego mleka

Najpierw należy połączyć mąkę z miodem, a potem dolewać mleko, ciągle mieszając, aż do momentu kiedy powstanie nam dość gęsta masa, która nie spłynie po twarzy. Nałożyć maskę na twarz, a po 15 minutach zmyć letnia woda. Maseczka ma właściwości oczyszczające i wygładzające.

Domowa maseczka oczyszczająca z papai

Składniki:

– 1 mały owoc papai

Wydrążyć miąższ owocu, usunąć pestki. Pokroć na małe kawałki i rozdrobnić w mikserze aż do uzyskania jednolitej papki. Maseczkę nałożyć na czas około 15 minut. Maseczka sprawdza się doskonale jako peeling, papaja bowiem zawiera enzym papainę, która rozpuszcza oleje oraz usuwa martwe komórki naskórka.

Domowa maseczka oczyszczająca (peeling) cukrowa

Składniki

– 1łyżka cukru

– 1 łyżka gorącej wody

W miseczce rozpuszczamy cukier w gorącej wodzie, po czym nakładamy ją na twarz i wmasowujemy okrężnymi ruchami. Następnie pozostawiamy maseczkę do wyschnięcia na 2-3 minuty, a następnie zmywamy letnią wodą. Maska jest prosta i skuteczna – oczyszcza i wygładza cerę.

Po zastosowaniu na twarz maseczki pamiętajmy o nałożeniu kremu odpowiedniego do naszej skóry. Osoby o wrażliwej skórze mogą zrobić test na podrażnienia – odrobinę maseczki rozprowadzić na skórę za uchem i pozostawić na czas trwania maseczki. Jeśli wystąpią zaczerwienienia lub swędzenie – nie stosujmy tej maseczki.

Jeśli decydujemy się na maseczki, miejmy na uwadze, że najważniejsza jest regularność ich wykonywania. Nawet jeśli będziemy stosować maseczki najlepszej jakości, to nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów jeśli robimy je kilka razy do roku. Jak często można robić maseczki oczyszczające? Usuwanie zrogowaciałego naskórka twarzy za pomocą peelingów powinno się wykonywać raz w tygodniu, a łagodniejsze maseczki oczyszczające można stosować do 3 razy w tygodniu.

O autorze

Anna Kuligowicz

Anna – na co dzień project manager, dyplomowana wizażystka, sezonowa żeglarka, nałogowa bibliofilka, entuzjastka kosmetyków naturalnych zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację włosów i skóry twarzy. Od dzieciństwa pielęgnuje swoją pasję pisarską i dlatego powołała do życia portal www.kulturantki.pl