Lato to pora roku, w której każda z nas pragnie pokazać swoje stopy całemu światu. Co jednak zrobić, jeśli nie są one takie, jak byśmy chciały?
Słońce, upały i sucha skóra stóp
Lato stanowi trudny czas dla naszych stóp. Wystawianie ich na działanie silnego słońca i wysokiej temperatury (na przykład spacerując po rozgrzanym na plaży piasku) wysusza i degraduje ich skórę. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z letnich aktywności. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby, które pozwalają zachować stopy w doskonałej kondycji przez całe lato.
Korzystajmy z kremu do opalania
Smarując się na plaży kremem do opalania nie zapominajmy o stopach. Ich skóra jest w tym kontekście tak samo ważna, jak w każdym innym miejscu ciała. Należy również pamiętać o nakładaniu odpowiedniej ilości kremu – wiele osób smaruje się nim niewystarczająco obficie, czego rezultatem jest wysoce niedoskonała ochrona przed słońcem.
Nie chodźmy na boso
Unikajmy chodzenia na boso, szczególnie w przypadku miejsc publicznych (basenów, przebieralni). Zwykłe klapki będą nas w stanie uchronić nie tylko przed mechanicznym uszkodzeniem stopy, ale i złapaniem grzybicy lub innej choroby stóp, której skuteczne pozbycie się może zająć długie miesiące.
Usuwajmy zrogowaciały naskórek
Przynajmniej raz w tygodniu powinnyśmy usuwać wyschnięty naskórek z naszych stóp. Można to zrobić za pomocą peelingu bądź pumeksu. Warto wspomnieć, że krem służący do tego celu możemy bez trudu stworzyć samodzielnie w domu, bez wychodzenia do drogerii.
Nie moczmy niepotrzebnie stóp
Dość popularną, a zarazem całkowicie mylną radą, jaką można znaleźć na wielu stronach internetowych jest zalecenie, aby regularnie moczyć stopy w misce z zimną wodą. Wbrew obiegowej opinii takie działanie przynosi skutek odwrotny do zamierzonego, dodatkowo wysuszając naszą skórę.
Dbajmy o pięty
Pięta stanowi najbardziej obciążoną część stopy, przez co w lecie wysycha najszybciej i w największym stopniu. Dlatego też musimy przywiązywać dużą wagę do ich pielęgnacji. Warto także stronić od czynników, które mogą powodować ich niszczenie, na przykład… butów na obcasie.
Unikajmy obcasów
Choć buty na obcasie stanowią znaczną część niemal każdej kobiecej garderoby, to ich noszenie ma bardzo negatywny wpływ na nasze pięty. Jeśli tylko możemy, zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po obuwie na płaskiej podeszwie, które też potrafi się znakomicie prezentować (szczególnie w nieformalnych, letnich stylizacjach), ale jest znacznie bardziej korzystne dla zdrowia skóry stóp. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jesteśmy zmuszone wybrać buty na obcasie, to zadbajmy, aby nie był on zbyt wysoki. Warto również rozważyć zabieranie ze sobą butów na zmianę.
Przestrzegajmy diety
Niektórzy są zdania, że przestrzeganie odpowiedniej diety (ubogiej w potrawy zawierające sól) potrafi bezpośrednio wpłynąć na stan skóry naszych stóp. Nie wiemy, czy to prawda, jednak nie zaszkodzi spróbować – szczególnie biorąc pod uwagę, że wielu dietetyków odradza przesadne spożywanie soli ze względu na negatywny wpływ jej nadmiaru na różne aspekty zdrowia.
—–